Żarówki i światło

Jak oszczędzać pieniądze? Sprawdzone i proste porady

O potrzebie oszczędzania mówi się już od dłuższego czasu, jednak jak się okazuje, wcale nie jest to takie proste, jak mogłoby się wydawać, przynajmniej dla wielu osób. W jaki sposób oszczędzać, by w portfelu zostało nam więcej pieniędzy? Jak nie żyć od pierwszego do ostatniego i jeszcze uzbierać dodatkowe fundusze? Oto kilka praktycznych porad!

Jak oszczędzać – podstawy

Mówiąc o oszczędzaniu, warto zacząć od podstaw, czyli od powodów, dla których warto w ogóle to robić. Umiejętność oszczędzania jest świadectwem mądrego zarządzania własnymi finansami, a wbrew pozorom, jest to bardzo ważne. Trzeba wiedzieć, jaki ma się przychód i ile się wydaje w danym miesiącu, zarówno na wydatki konieczne (rachunki, jedzenie, zobowiązania finansowe), jak i wydatki dodatkowe i okolicznościowe (zakup ubrań, wakacje, prezenty itp.). Jeżeli źle będziemy zarządzać pieniędzmi, to może się okazać, że zabraknie nam ich w kluczowym momencie i będziemy stratni – a tego nikt nie chce.

Z kolei umiejętne oszczędzanie nie tylko powoli nam na rozsądne dysponowanie środkami, ale także zgromadzenie odpowiednich środków na koniec miesiąca, dzięki czemu będziemy na plusie. Takie pieniądze mogą się potem przydać, jeżeli planujemy je zbierać w konkretnym celu. Wbrew pozorom, oszczędzanie nie jest takie trudne i nie wymaga wielkich wyrzeczeń. Warto zapoznać się z przykładowymi sposobami.

Planuj wydatki!

Na początku miesiąca warto usiąść z kartką i długopisem i dokładnie obliczyć ile zamierzamy wydać. Zalicza się do tego wydatek na rachunki, jedzenie, a także inne, które poniesiemy w tym czasie. Będziemy wiedzieć mniej więcej, ile wydamy, co pozwoli nam na oszacowanie ewentualnych oszczędności.

Planowanie przydaje się także na zakupach – idąc do sklepu, miejmy zawsze przy sobie dokładną listę. Dzięki temu unikniemy kupowania wszystkiego, co popadnie, a nasze zakupy będą przemyślane i rozsądne. Planować trzeba też z wyprzedzeniem – zastanawiamy się jakie wydatki mogą nas czekać w najbliższym czasie i to pozwoli na lepsze rozdysponowanie pieniędzmi. Dotyczyć to może choćby takich kwestii jak planowanie wakacji czy zakupu książek do szkoły – myśląc o tym wcześniej, jesteśmy w stanie zaoszczędzić pieniądze właśnie na ten cel.

Jak odkładać oszczędności?

Zazwyczaj jest tak, że na konto oszczędnościowe odkładamy to, co zostaje nam jeszcze pod koniec miesiąca, a to, wbrew pozorom jest błąd. Jeżeli naprawdę zależy nam na rozsądnym i realnym oszczędzaniu, powinno się przelewać nawet niewielkie kwoty już na samym początku, gdy tylko dostaniemy wypłatę. Wówczas uniknie się sytuacji, gdy mamy jeszcze pieniądze, które będą nas kusić do wydania i w konsekwencji niczego nie zaoszczędzimy.

Co ważne – ten typ oszczędzania, czyli odkładanie na bok niewielkich sum, warto praktykować regularnie i trzymać się tego. W ten sposób zyskamy pieniądze, które w nieznanej nam przyszłości mogą się przydać, czy to na wakacje, w przypadku nagłej awarii samochodu czy innego sprzętu. Zepsuje nam się nagle lodówka i co wtedy? Przecież nie uwzględniliśmy jej w wydatkach na ten miesiąc! Lepiej być przygotowanym, a oszczędności czasem potrafią uratować nam skórę. Poza tym warto oszczędzać dla jakiegoś celu, czegoś, co pragniemy mieć, ale nie stać nas.

Jak zaoszczędzić na bankach?

Z pewnością warto przejrzeć listę swoich kont bankowych. Chodzi tutaj przede wszystkim o zamykanie kont nieaktywnych, z których regularnie pobierane są opłaty, a także postarać się jak najszybciej spłacić bieżące zobowiązania (miesięczna rata kredytu to przecież dodatkowe obciążenie budżetu!). Warto korzystać też z dostępnych premii bankowych, za otwarcie nowego konta oszczędnościowego czy za moneyback. Jeżeli mamy kredyty można pomyśleć o ich refinansowaniu czy skonsolidowaniu albo uzbieraniu oszczędności w celu ich szybszej spłaty!

Jak oszczędzać na transporcie?

Wielu z nas porusza się samochodami, a to oczywiście wiąże się z dodatkowymi, niemałymi zresztą wydatkami. Jeżeli jest taka możliwość, przesiądźmy się na transport miejski, a na wakacje wyruszajmy pociągiem lub busem. Jeżeli nie możemy zrezygnować z auta, po starajmy się jeździć ekonomicznie – właściwa jazda potrafi zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Podstawa oszczędności – właściwe nawyki

Oszczędzać można praktycznie na wszystkim, na jedzeniu, ubraniach, rozrywce – zawsze znajdą się tańsze czy nawet darmowe odpowiedniki. Jeżeli posiadamy dużo zbędnych rzeczy, można je sprzedać, jeżeli zadbamy o rzeczy używane (elektronikę), ta posłuży nam dłużej i nie będzie trzeba często jej wymieniać, jeżeli zrezygnujemy z używek, zaoszczędzimy kolejne kwoty. Możliwości jest naprawdę wiele, ale trzeba chcieć oszczędzać i do tego dążyć – nie zawsze będzie się udawać, ale jeżeli będziemy konsekwentni, nasza sytuacja finansowa powinna się wyraźnie poprawić.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *