Zdrowa wentylacja

Jaki system wentylacyjny wybrać do domu?

Aby zadbać o jakość powietrza w domu, trzeba zapewnić możliwość jego sprawnej wymiany. I w tym celu stosuje się różne systemy wentylacyjne, które spotkasz nawet w starym budownictwie. Tylko nie wszystkie z nich są efektywne. Dlatego podpowiadamy, jaki system wentylacyjny wybrać do domu.

Skutki złej wentylacji

Dlaczego odpowiednia wentylacja jest konieczna? Ponieważ niedostateczna wymiana powietrza w domu będzie skutkować niekorzystnymi objawami. Część z nich zauważysz sam – to m.in. unosząca się woń stęchlizny, skraplanie pary wodnej na szybach, a także długo schnące pranie. W blokach oraz budynkach wielorodzinnych, w których wentylacja nie działa sprawnie, roznosi się dym z papierosów, a opary z gotowania są mocno wyczuwalne.

Skutkiem złej wentylacji mogą być także grzyby i pleśń na ścianie oraz ciąg wsteczny, czyli nadmuch zimnego powietrza przez kratki wentylacyjne. Nie dość, że wiele tych objawów jest uciążliwych dla mieszkańców, wpływają one ponadto na niszczenie budynku.

Jak w takim razie wybrać odpowiednie rozwiązanie? Systemy wentylacyjne ma w ofercie znany ich producent, firma Schiedel, która podpowie, jak dobrać optymalny produkt do twojego zapotrzebowania. A teraz sprawdź, co masz do wyboru.

Wentylacja grawitacyjna

Najbardziej podstawowa jest wentylacja grawitacyjna, zwana również naturalną, która uzależniona jest od temperatury powietrza na zewnątrz oraz w środku budynku, a także od siły wiatru. Ten rodzaj wentylacji nie jest zasilany żadnym urządzeniem, co potencjalnie może być zaletą, ponieważ nie dochodzi do awarii, nic się nie psuje.

Na czym polega? Wykorzystuje różnice temperatury powietrza na zewnątrz i wewnątrz, w wyniku czego wytwarza się ciąg w kanałach wentylacyjnych. Ma to jednak więcej wad, niż korzyści. Ten rodzaj wentylacji latem jest nieskuteczny, zwykle tylko wiatr zapewnia wymianę powietrza. Natomiast zimą dochodzi do zbędnego wychłodzenia pomieszczeń, a co za tym idzie, wzrastają rachunki za ogrzewanie. Dlatego obecnie, w nowoczesnym budownictwie, nie stosuje się już wyłącznie systemu grawitacyjnego.

Wentylacja mechaniczna

Alternatywą dla wentylacji grawitacyjnej, jest mechaniczna wymiana powietrza, która zostaje wymuszona przez działanie odpowiednich urządzeń, wentylatorów. Zapewniają one stały przepływ powietrza w określonej ilości, który dostosowany jest do wielkości oraz przeznaczenia pomieszczenia.

Aby wentylatory mogły spełniać swoje zadanie, muszą być nieustannie podłączone do źródła energii, a więc tym samym zwiększają rachunki za prąd. Można jednak postawić na wentylację hybrydową, która wykorzystuje oba omówione w tym artykule rozwiązania. Gdy różnica temperatur na zewnątrz i wewnątrz budynku jest optymalna, działa wentylacja grawitacyjna. W sytuacji, gdy wymiana powietrza jest niewystarczająca, urządzenie w sposób mechaniczny ją wymusza. Zapotrzebowanie na energię wentylacji hybrydowej jest nieduże, a samo urządzenie – ciche.

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednym systemie wentylacji mechanicznej, czyli o rekuperacji. To wymiana powietrza z odzyskiem ciepła. Co to oznacza? W skrócie, ciepło z usuwanego powietrza służy do ogrzania świeżego. To najdroższa z omawianych technologii, aczkolwiek generuje sporo oszczędności, dlatego stosowana jest m.in. w domach pasywnych.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *