samochód

Jak zarejestrować samochód, ile się czeka na tablice rejestracyjne?

Nabyłeś właśnie samochód? Musisz pamiętać o jego rejestracji! Jakie dokumenty są potrzebne do zgłoszenia pojazdu w urzędzie i gdzie należy kierować wniosek? Jak długo czeka się na wydanie tablic rejestracyjnych? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule.

Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji samochodu?

Do dokonania rejestracji samochodu niezbędne jest zgromadzenie kompletu dokumentów, który zazwyczaj obejmuje wniosek o rejestrację pojazdu, dowód osobisty lub paszport, dokument własności pojazdu (np. umowa kupna-sprzedaży, faktura VAT) i potwierdzenie wpłaty opłaty rejestracyjnej. W przypadku samochodów wcześniej zarejestrowanych należy dołączyć dowód rejestracyjny i dotychczasowe tablice rejestracyjne. Nowe samochody, zakupione w salonie, zazwyczaj są rejestrowane przez dealera, co ułatwia cały proces​.

Jak zarejestrować samochód?

Właściciel samochodu powinien zarejestrować swój pojazd w wydziale komunikacji właściwym dla jego miejsca zamieszkania. Po przedłożeniu kompletu dokumentów wnioskodawca otrzymuje potwierdzenie złożenia wniosku i jest informowany o wysokości opłat rejestracyjnych. Standardowo za rejestrację samochodu z nowymi tablicami trzeba zapłacić ok. 160 zł. Natomiast w przypadku zachowania dotychczasowych opłata ta wynosi ok. 80 zł.

Jak długo czeka się na tablice rejestracyjne?

Po złożeniu wniosku o rejestrację pojazdu urzędnik wydaje tymczasowe tablice rejestracyjne, które są ważne przez okres 30 dni. W tym czasie urząd przeprowadza niezbędne weryfikacje. Zazwyczaj jednak właściciel pojazdu może odebrać nowe tablice rejestracyjne w ciągu 10-14 dni. Urząd informuje, że są one gotowe do odbioru za pośrednictwem wiadomości e-mail lub SMS. Natomiast jeżeli w ciągu tych 30 dni nie zostanie dokonana rejestracja pojazdu, należy zgłosić się do wydziału komunikacji w celu przedłużenia ważności rejestracji czasowej o kolejne 14 dni.

Ile jest czasu na rejestrację samochodu?

Jeśli samochód został zakupiony w salonie w Polsce, najlepiej jest zarejestrować go jeszcze przed wyjazdem z salonu. W przypadku sprowadzenia pojazdu z zagranicy właściciel ma 30 dni na złożenie wniosku w urzędzie. Po tym czasie niezarejestrowany samochód nie może poruszać się po drogach. Ważne jest, aby pamiętać, że nieprzerejestrowanie pojazdu w wymaganym terminie może skutkować nałożeniem kary finansowej​. Jeśli właściciel nie zgłosi zakupu pojazdu, nie dokona rejestracji samochodu sprowadzonego z zagranicy lub zlekceważy obowiązki podatkowe, można zostać obciążony mandatem w wysokości 250 zł. Natomiast za nieprzerejestrowanie pojazdu kara może oscylować między 500 a 1000 zł. Co więcej, jeśli wniosek o rejestrację nie zostanie złożony w ciągu 180 dni od upłynięcia ustawowego terminu, wysokość jej może wzrosnąć o 100%.

Każda osoba, która nabyła pojazd, jest zobowiązana do jego rejestracji w wydziale komunikacji. Naszym zdaniem nie należy z tym zwlekać, ponieważ może to skutkować obciążeniem karami finansowymi właściciela samochodu. Rejestrowałeś już kiedyś samochód? Jakie są Twoje doświadczenia? Podziel się nimi w komentarzu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *