Śpiąca kobieta

Realne sny, dlaczego niektóre sny są bardzo realne, co oznaczają?

Sny są obecne w życiu każdego człowieka. Niektórzy doskonale je pamiętają, sprawdzają ich znaczenie w sennikach, inni przechodzą wobec nich obojętnie, przyjmując je za naturalny stan. Niektórzy mają jednak sny bardzo realistyczne. Często są one związane z jakimiś dramatycznymi wydarzeniami, choć nie zawsze. Po przebudzeniu zastanawiamy się, czy to był tylko sen, czy jednak jawa. Dlaczego niektórzy mają takie realne sny i co mogą oznaczać najpopularniejsze z nich?

Marzenia senne a koszmary

Istnieje różnica między marzeniami sennymi a koszmarami. Te pierwsze to projekcje obrazów, emocji, dźwięków, myśli podczas snu. Wpływ na nie mają często przeżycia danej osoby, doświadczenia, przemyślenia, ale i dźwięki, które pojawiają się w czasie spania, np. grzmoty. Napływ takich bodźców może wpłynąć na wysoki poziom realności marzeń sennych. Nie oznacza to jednak, że nie mogą być one surrealistyczne, takie projekcje również się zdarzają.

Koszmary to marzenia senne, jednak takie, które wywołują przerażenie, strach, lęk, mogą nagle wybudzać ze snu. Takie obrazy także mogą być bardzo realistyczne. Wśród przyczyn koszmarów wymienia się wiele czynników, może to być np. zespół stresu pourazowego. Osoby, które przeszły w życiu jakąś traumę, częściej muszą mierzyć się z takimi koszmarami, wiele z nich może być bardzo realistycznych, ponieważ stanowią projekcję ich własnych, trudnych doświadczeń.

Dlaczego sny są realne?

Naukowcy nie ustają w badaniach na temat snów. Niektórzy twierdzą, że są one realne, ponieważ występują w alternatywnym wszechświecie i przenikają do naszego. W tym zakresie powstały nawet badania na grupie ochotników, których marzenia senne dokładnie analizowano. Jeszcze inni specjaliści uważają, że nasze sny są realne, ponieważ jest to prawda o nas samych. To, co się śni, jest metaforą, którą należy odczytywać w odniesieniu do siebie. Niektórzy mają sny prorocze, które wciąż są nieodgadnione dla wielu osób, do tej pory wiąże się je z niesamowicie rozwiniętą intuicją.

Najpopularniejsze sny – co mogą oznaczać?

W Internecie i w księgarniach dostępne są senniki, czyli książki, publikacje, w których omówiono, jakie może być znaczenie wybranych snów. Nie należy ich jednak brać za pewnik. Interpretacje zawsze powinny być odnoszone do konkretnej osoby. Co więc mogą oznaczać powszechnie występujące marzenia senne u ludzi?

Powtarzającym się u wielu ludzi snem jest spadanie. Może to oznaczać lęk, utratę kontroli nad czymś, zwiastować nadchodzące zmiany. Często śnią się także wypadające zęby. Powszechnie uważa się, że może to oznaczać zbliżające się problemy zdrowotne lub finansowe. Co ciekawe, pozytywne znaczenie może mieć sen o pogrzebie. Wbrew pozorom może on zwiastować zamknięcie trudnego etapu w życiu i otwarcie się na nowy.

Często występującym motywem jest też woda. Może to być morze, jezioro, wodospad. Interpretacja snu zależy od jego szczegółów. Jeśli widoczna woda nie była wzburzona, wówczas może to oznaczać wewnętrzny spokój, jeśli natomiast było odwrotnie, to zwiastun niepokoju, chaosu, zamieszania.

4 komentarze

 1. Szanowni Państwo,
  Nic to nie wyjaśnia interpretacja snu czy sennik. Ja od wielu lat mam realna projekcje, gdzie spotykam się z konkretną osobą, odczuwam wszysnie bodźce, robię zakupy, wchodzę do bloku, itp. Itd. To istnieje po drugiej stronie tak. jakby. To nie sen… Tak spotykam się z tą osobą od ponad 20 lat. Sen nie jest powtarzającym się, ciągłym i tym samym wydarzeniom. Przez 20 lat zmienia się otoczenie i krajobraz.
  Oczywiście miałem traumatyczne przeżycie, ale też przyczyniły się do tego też inne czynniki i wydaje mi się, że coś istnieje więcej niż tylko sen, ale o tym chciałbym tylko rozmawiać z osobą zajmująca się takimi badaniami. To jest po prostu fenomen. Jak do tego dochodzi opowiem może później.
  Pozdrawiam. Artur

  1. Wiem dokładnie o czym mówisz. Dużo o tym myślałem,i uważam że sny to coś więcej niż tylko marzenia senne

 2. Często miewam sny w których jestem w miejscach jakich nigdy nie widziałam lecz znam doskonale, każdą uliczkę, wiem gdzie iść i co robić. Tak samo jest z ludźmi, choć ich nie znam po przebudzeniu pamiętam ich twarze, ubiór, odczuwam zapachy, dotyk przedmiotów, powiew wiatru. Te sny są takie realne i nie potrafię ich wyjaśnić. Raz we śnie spojrzałam w lustro i widziałam swoje odbicie ale to nie byłam ja, chociaż wiedziałam że jestem tą osobą wtedy się obudziłam. Najdziwniejsze jest wracać do snu i go kontynuować tak jakby życie toczyło się dalej.

 3. Czy ktoś też się boryka z realnymi snami? Niektóre moje sny są tak realne, że nie mam pojęcia iż dana sytuacja nie wydarzyła się na prawdę dopóki najczęściej przez przypadek tego nie odkryję. Na przykład chcę dopiąć szczegóły z szefową na temat nowego projektu a ona tłumaczy mi, że nie miałyśmy jeszcze takiej rozmowy bo wczoraj wyszła wcześniej i nie widziała maila. Wtedy od razu przypominam sobie mój sen. Czy ktoś ma podobnie?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *