Wodomierz

Bezprzewodowe wodomierze w praktyce, zalety i wady wodomierzy bezprzewodowych

Dlaczego inteligentne, bezprzewodowe wodomierze cieszą się coraz większą popularnością? Jakie są ich wady i zalety i kiedy warto się zdecydować na systemy zdalnego odczytu i monitoringu pracy wodomierzy.

Odczyt wodomierza kiedyś a dziś

Przez wiele lat spisywanie stanów wodomierzy realizowane było przez inkasentów, którzy musieli odwiedzać poszczególne posesje w celu odczytu danych z wodomierza. Było to nie tylko niezwykle czasochłonne zadanie, ale również skomplikowane, ponieważ bardzo często wodomierze zamontowane były w trudnodostępnych miejscach. To wszystko składało się na spore koszty dla przedsiębiorstw zajmujących się gospodarką wodno-ściekową. Dlatego też coraz częściej decydują się one na montaż i stosowanie nowoczesnych, inteligentnych systemów zdalnego odczytu wodomierzy, a jak one działają i co warto o nich wiedzieć?

Zdalny odczyt wodomierzy oparty na komunikacji bezprzewodowej, np. z oferty firmy Aiut, to wygodny i przede wszystkim bezpieczny dostęp do danych z dowolnego wodomierza, który działa w ramach sieci wodociągowej. Dzięki wdrożeniu inteligentnej platformy IoT, przedsiębiorstwa zajmujące się gospodarką wodno-kanalizacyjną mogą całkowicie zrezygnować z nieefektywnych odczytów inkasenckich. Jednak brak konieczności wizyt na posesjach klientów to nie wszystko, wodomierz bezprzewodowy to również mnóstwo innych zalet zarówno dla przedsiębiorstw, jak i dla samych odbiorców/klientów.

Bezprzewodowe wodomierze – korzyści dla odbiorców i przedsiębiorstw wodociągowych

Do najczęściej wymienianych zalet systemów do zdalnego zarządzania siecią wodociągową należą:

  • możliwość codziennej kontroli faktycznego zużycia wody (odczyt z dokładnością co do godziny),
  • oszczędność czasu poświęcanego na ręczne odczyty inkasenckie oraz możliwość uniknięcia ewentualnych błędów w odczycie,
  • redukcja kosztów amortyzacyjnych sieci wodociągowej, dzięki dostosowaniu ciśnienia w rurociągu,
  • możliwość przewidywania awarii i usterek (dzięki kontroli systemu w czasie rzeczywistym) oraz możliwość im przeciwdziałania,
  • możliwość elektronicznej obsługi klienta,
  • łatwe wykrywanie prób ingerencji w licznik (inteligentne systemy mogą np. wysyłać alerty o bezprawnej ingerencji w licznik),
  • łatwa integracja z systemem bilingowym.

I wiele, wiele innych zalet. Zastosowanie systemów zdalnego odczytu i monitoringu pracy wodomierzy to ogromna optymalizacja kosztów dla przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych, a także ułatwienie pracy dzięki automatycznym, zdalnym odczytom. To także znaczne zwiększenie bezpieczeństwa, nie tylko tego związanego z ewentualną detekcją wycieków, ale również zapobieganiem nieuczciwych ingerencji w licznik.

A czy taki wodomierz radiowy posiada jakieś wady? Kiedy nie warto się na niego decydować?

Wady wodomierzy bezprzewodowych?

Wadą tego rozwiązania może być dodatkowy koszt związany z zakupem nowoczesnych systemów zdalnego odczytu pracy wodomierzy. Trzeba jednak pamiętać, że inteligentne platformy cenionych producentów są kompatybilne z szeroką gamą wodomierzy i można zainstalować je również na już pracujących wodomierzach. Nie zawsze zakup systemu musi wiązać się z wymianą istniejącej infrastruktury.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *