Najważniejszym dokumentem, jaki musisz zabrać w zagraniczną podróż z dzieckiem, jest dokument potwierdzający jego tożsamość, czyli paszport. Jednak, aby swobodnie podróżować po obcym kraju i uniknąć mandatów, musisz również znać przepisy dotyczące przewożenia dziecka w europejskich krajach. W artykule wymieniamy te najistotniejsze. Zobacz, jak przewozić dziecko w samochodzie w różnych krajach Europy.
Jak przewozić dziecko w Hiszpanii?
Choć mogłoby się wydawać, że Hiszpanie są dość wyluzowani i nie przykładają większej wagi do przestrzegania przepisów ruchu drogowego, to niestosowanie się do tych zasad może skończyć się bardzo wysokim mandatem. O czym zatem musisz pamiętać, podróżując samochodem z dzieckiem w Hiszpanii?
Na terenie Hiszpanii przewożenie dzieci, które mają mniej niż 12 lat i 135 cm wzrostu musi odbywać się fotelikach samochodowych, dostosowanych do ich wzrostu i wagi. Warto również pamiętać, aby zawsze stosować zatwierdzony system mocowania takich fotelików. Foteliki w Hiszpanii można podzielić na 5 grup:
- Foteliki grupy 0 nadają się do przewożenia dzieci o wadze do około 10 kg i wieku do 9 miesięcy.
- Foteliki grupy 0+ dla dzieci do 13 kg i do 15 miesiąca życia.
- Foteliki grupy 1 mogą służyć dzieciom ważącym 9-18 kg od 1. do 3-4. roku życia.
- Foteliki grupy 2 to modele rozkładane z podkładką. Dziecko w foteliku z tej grupy może być przewożone, jeśli waży od 15 kg do 25 kg i ma 3-7 lat.
- Foteliki grupy 3 to modele dla starszych dzieci – od 6 do 12 roku życia, które ważą 22-36 kg.
Ponadto warto wiedzieć, że przewożenie dziecka na przednim siedzeniu w Hiszpanii jest zabronione, jeśli nie ukończyło ono 12 lat. Warto się do tego stosować, ponieważ przewożenie dzieci w samochodzie bez powyższych zabezpieczeń może grozić karą finansową w wysokości 200 euro i punktami karnymi.
Przewożenie dziecka na przednim siedzeniu w innych krajach Europy
O ile podział na odpowiednie grupy fotelików jest bardzo podobny w większości europejskich państw, o tyle może różnić się dopuszczalny wiek, w jakim mogą być one przewożone na przednim siedzeniu. Sprawdźmy więc, od którego roku życia możesz przewozić dziecko na przednim siedzeniu w poszczególnych krajach.
- Powyżej 12 roku życia – Białoruś, Bułgaria, Czarnogóra, Chorwacja, Grecja, Słowenia.
- Powyżej 10 roku życia – Francja.
- Od 3 do 11 lat – Wielka Brytania (pod warunkiem, że mają odpowiednie urządzenie zabezpieczające).
Przewożenie dziecka na przednim siedzeniu związane jest również z jego wzrostem. Jeśli starsze dzieci są niskie, należy przewozić je na specjalnej podkładce, dzięki czemu pas bezpieczeństwa będzie umiejscowiony na odpowiedniej wysokości. Taka podkładka sprawdzi się np. gdy podróżujesz po Niemczech, gdzie dziecko na przednim siedzeniu może być przewożone tylko w foteliku lub innym urządzeniu, jeśli ma mniej niż 150 cm. Podobny zapis znajdziemy w przepisach holenderskich.