Numer podatnika

Kto musi mieć NIP?

Ktoś ci powiedział, że musisz posiadać numer NIP, aby rozliczać się z urzędem skarbowym? A może zakładasz własną działalność i nie wiesz, gdzie zgłosić się o nadanie Numeru Identyfikacji Podatkowej? Wyjaśniamy wszystko, co warto wiedzieć na temat NIP.

Co to jest NIP?

Numer Identyfikacji Podatkowej, czyli NIP, to kod składający się z dziesięciu cyfr, który przyporządkowuje się podatnikom w Polsce. Warto przy tym wiedzieć, że każdy numer jest inny, nie może się powielić.

Każda cyfra w numerze NIP ma określone znaczenie, które dla ciebie rozszyfrujemy. Wcześniej jednak mamy ważną informację. W przypadku identyfikacji VAT EU, przed numerem NIP stosuje się prefiks kraju, czyli PL. Kiedy będzie ci to potrzebne? Gdy prowadzisz wymianę handlową z przedsiębiorcami z innych krajów Unii Europejskiej. Wtedy obowiązkowo, na każdej fakturze musi znaleźć się prefiks z numerem NIP, przy czym zapisuje się go w formie ciągłej, bez przerw czy myślników. A teraz przechodzimy już do wytłumaczenia, z czego składa się numer NIP.

Pierwsze trzy cyfry to tak naprawdę kod urzędu skarbowego, w którym Numer Identyfikacji Podatkowej został nadany. Następnie znajduje się ciąg sześciu losowo wybranych cyfr. Ostatnia, dziesiąta, to cyfra kontrolna, która weryfikuje, czy numer NIP jest poprawny. Jak sprawdzić swój NIP podaje Kedu.pl, tam znajdziesz wszystkie potrzebne informacje, dzięki którym zweryfikujesz numer podatnika.

Kto musi mieć nadany numer NIP?

Jeszcze do 2012 roku każdy podatnik musiał wystąpić o nadanie numeru NIP. Dziś przepisy już tego nie wymagają, w większości przypadków wystarczy PESEL. Co więcej, NIP-u nie nadaje się osobom fizycznym, które nie prowadzą działalności gospodarczej, nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT, a także nie są płatnikami podatków i składek ZUS.

Kto będzie musiał wystąpić o nadanie NIP? Analogicznie, płatnicy podatków i składek ZUS, podatnicy VAT, a także przedsiębiorcy. Przy czym, co istotne, NIP przypisywany jest do konkretnej osoby lub podmiotu, niezależnie od tego, ile podatków opłaca, a także ile przedsiębiorstw posiada.

Jak nadać numer NIP?

Sposób nadawania numeru NIP jest uzależniony od tego, czy jest on przyznawany osobom fizycznym, czy podmiotom. Pokrótce omówimy każdą z tych sytuacji.

Gdy jesteś osobą fizyczną rozpoczynającą działalność gospodarczą podlegającą wpisowi do CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej), zgłoszenie o nadanie NIP składasz razem z wnioskiem o wpis CEIDG-1. Obecnie możesz to zrobić również on-line, m.in. za pośrednictwem profilu zaufanego ePUAP.

W sytuacji, gdy nie prowadzisz działalności, a kwalifikujesz się do nadania numeru NIP, musisz zrobić to poprzez zgłoszenie identyfikacyjne NIP-7.

NIP dla podmiotów można nadać na dwa sposoby – za pośrednictwem KRS lub składając wniosek NIP-2. Z pośrednictwa KRS mogą skorzystać spółki z o.o., spółki akcyjne oraz komandytowe. W tej sytuacji NIP zostaje nadany automatycznie po dokonaniu wpisu do Centralnego Rejestru Podatników – Krajowej Ewidencji Podatników. Natomiast NIP-2 muszą składać m.in. spółki cywilne.

One comment

  1. Ciekawe, nie pamiętam tych czasów, kiedy każdy musiał mieć NIP, myslałam, że od zawsze dotyczy to tylko przedsiębiorców

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *