biznes, negocjacje

Negocjacje biznesowe z pomocą prawnika. Kiedy skorzystać z obsługi prawnej firm?

W biznesie wszystko zmienia się bardzo szybko. Często musimy poszukiwać nowych partnerów biznesowych, nasi obecni współpracownicy odchodzą, pojawiają się nowe możliwości, a wszystko to związane jest odpowiednimi regulacjami — podpisywaniem nowych czy rozwiązywaniem starych umów. Ponieważ w biznesie wszystko musi być jasne od początku do końca, warto już na etapie negocjacji zatrudnić odpowiednią firmę.

Na czym polega obsługa prawna firm?

Kwestie prawne są podstawą sprawnego funkcjonowaniu biznesu. Regulacje dotyczą wszystkich etapów prowadzenia firmy – od prawa podatkowego, po kwestie związane z przejęciem przedsiębiorstwa, postępowaniem upadłościowym, a także, co najważniejsze na początku drogi, założeniem spółki czy działalności i odpowiednim jej funkcjonowaniem. Pomoc prawna przyda się także w przypadku zakładania różnego rodzaju fundacji i stowarzyszeń, a także całego procesu organizacyjnego firmy (walne zebrania, praca zarządów czy rad nadzorczych spółek). Pomoc prawnika w procesie zakładania oraz w trakcie funkcjonowania przedsiębiorstwa jest nieoceniona, jednak obsługa prawna firm to również uczestnictwo w negocjacjach (kancelariakrs.pl). Etap pertraktacji z partnerami biznesowymi jest niezwykle istotny i może mieć znaczący wpływ na dalsze kształtowanie się biznesu i jego sprawne działanie.

Kiedy obsługa prawna przyda się w negocjacjach biznesowych?

Wiele osób korzysta z obsługi prawnej firm w ostatniej kolejności – wtedy, kiedy ewentualnych sporów z drugą stroną nie da się już rozwiązać na gruncie polubownym. Sprawy sądowe i wszelkie nieporozumienia dotyczą najczęściej kwestii finansowych, praw autorskich czy stanowiska. Wszystkie te rzeczy, jeśli nie są odpowiednio uregulowane, mogą generować wiele problemów.

W momencie, kiedy do negocjacji biznesowych zaangażujemy prawnika, będziemy mieli jasność co do tego, czego się spodziewać, już od pierwszych chwil wejścia w relację biznesową z partnerem. Jest tutaj niezwykle istotne, aby prawnik, który nas reprezentuje, wyjaśnił nam dokładnie, z czym wiążą się nasze założenia czy oczekiwania i zapytał, z czego możemy zrezygnować lub co jest absolutnym must have w przypadku potencjalnej współpracy z drugą osobą.

Jakie kompetencje musi mieć prawnik, aby prowadzić skuteczne negocjacje biznesowe?

Prawnik, który zajmuje się obsługą firm, musi po pierwsze być dobrze przeszkolony z każdego aspektu prawa przedsiębiorstw. Dobrze, jeśli miałby także wiedzę w zakresie prawa administracyjnego czy podatkowego, a nawet upadłościowego. Jednak w przypadku negocjacji biznesowych to nie wszystko. Bardzo często na etapie negocjacji musimy zatrudnić mediatora, który będzie w naszym imieniu rozmawiał z potencjalnym współpracownikiem. Tutaj niezwykle istotne są tak zwane umiejętności miękkie. Prawnik, który zajmuje się mediacjami, powinien mieć na koncie specjalne kursy mediacyjne i być osobą kontaktową oraz empatyczną.

2 komentarze

  1. Oj, tak. Nie raz przekonałem się na własnej skórze, że bez pomocy mojego prawnika poszedłbym na dno w negocjacjach. Wiedza + umiejętności = klucz do sukcesu w biznesie!

  2. Ja też nie umiem negocjować – zawsze się na wszystko zgadzam:D. Prawnik uratował mi tyłek w ostatniej sprawie:)

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *