Współczesna nauka jest w stanie wyjaśnić coraz więcej z zakresu działania naszego umysłu. Jednak kwestia snu i tego skąd się biorą marzenia senne nadal pozostaje zagwozdką. Wiele osób próbuje dostrzec w nich przepowiednie lub nowe inspiracje. W tym artykule dowiesz się, czym są sny i skąd się biorą.
Skąd się biorą sny i czym są?
Najprostszym opisem snu ludzkiego jest nazwanie go stanem świadomości, w którym widzimy i odczuwamy zmysłowo zdarzenia. Mamy ograniczoną kontrolę nad tym, co dzieje się z nami w tym czasie. Jednak sen potrafi oddziaływać na nas do tego stopnia, że budząc się ze snu, nadal przeżywamy dane emocje.
Naukowcy mówią o tym, że gdy zasypiamy następuje kilka faz sennych. Jedna z nich to faza REM. Charakteryzuje się rozluźnieniem mięśni, lecz mózg w tym czasie nadal wykazuje dużą aktywność. Właśnie na tym etapie pojawiają się senne wizje. Badacze mówią, że odpowiada za nie hipokamp — część mózgu, która kontroluje pamięć oraz emocje. Przetwarzane są wtedy różne informacje, zwłaszcza te, o których myśleliśmy w danym dniu. Cały proces wspomaga związek organiczny zwany dopaminą.
Podczas fazy REM oddech staje się nieregularny, wzrasta częstotliwość skurczów serca, a aktywność mózgu jest na wyższym poziomie niż przy stanie wolnofalowym. Epizody tej fazy powtarzają się mniej więcej co 90 minut. Sen wolnofalowy, czyli tzw. głęboki, jest momentem, kiedy człowiek wypoczywa. Z kolei funkcja fazy REM, gdy pojawiają się omamy senne, nie jest do końca znana.
Teorie dotyczące znaczenia snu
Wiadomo już, jak zachowuje się nasz organizm podczas snu oraz że skutkiem tego są omamy senne. Jednak nadal nie jest sprecyzowane, w jaki sposób wytwarzane są nocne wizje i jak można je odczytać. Naukowcy próbowali dotrzeć do prawdy już od wieków, i mimo tego, że co noc przeżywamy je na nowo, to znamy jedynie ich przypuszczenia.
Zygmunt Freud uważał, że sny to nasze ukryte pragnienia, głównie ze sfery seksualnej. Ta teoria została skrytykowana przez wielu naukowców, ponieważ badania dowodzą, że mózg w czasie snu porządkuje informacje.
Mówi się również o tym, jak bodźce, których doświadczamy w ciągu dnia wpływają na nasz sen, a wizje stworzone przez nasz mózg to mieszanka równych doświadczeń przeżywanych przez nas w ostatnim czasie.
Inną teorią naukową, którą potwierdza zachowanie naszego organizmu podczas snu, jest rozładowywanie w ten sposób napięcia nerwowego po całym dniu. To bardzo prawdopodobna funkcja fazy REM, ponieważ organizm mógłby w ten sposób pozbyć się pewnych odczuwalnych skutków negatywnych emocji i doprowadzić ciało do stanu odpowiedniego dla fazy snu wolnofalowego.
Czy podczas snu można odczuwać emocje?
Sny są historiami przedstawianymi przez nasz mózg głównie za pomocą obrazów. Jednak z badań wynika, że w niektórych przypadkach zdarza się odczuwanie również smaków, zapachów oraz dźwięków. Świadczy to o możliwości przeżywania omamów sennych prawie w takim stopniu, jak sytuacji na jawie.
Jednym z bardziej zadziwiających odkryć jest to, że podczas wizji sennych możemy odczuwać także emocje, takie jak złość czy radość. Możemy przez nie doświadczać romantycznych, przerażających lub dziwnych wrażeń. Czasem doznania senne wpływają na nas do tego stopnia, że odczuwamy je jeszcze po przebudzeniu.
Z tymi emocjami to racja. Wielokrotnie budziłem się i czułem, że przeżywam coś, co musiało się dziać we śnie. Ale to najczęściej dzieje się w sytuacji, gdy ze snu coś mnie nagle wyrwie.
Ja mam tak silne sny, że płaczę przez sen. W sumie ciekawe, że Freud mówił o snach jako o naszych pragnieniach, w końcu nie bez powodu sny nazywamy „marzeniami sennymi”, myślę że miał trochę racji.