laptop-na-biurku

Ile realnie kosztuje strona internetowa rocznie? Jakie są ceny domeny, hostingu?

Dzisiaj posiadanie strony internetowej jest swego rodzaju obowiązkiem dla każdego z przedsiębiorców. Warto jednak zaznaczyć, że nie tylko jej założenie, ale i utrzymanie jest związane z ponoszeniem kosztów. Jakich? Sprawdzamy, ile realnie kosztuje strona internetowa rocznie w 2022 roku.

Ile kosztuje utrzymanie strony internetowej w 2022 roku?

Koszty utrzymania strony internetowej to głównie te, które ponoszone są z tytułu domeny oraz hostingu.

Domena to nic innego, jak adres strony www, który użytkownik wpisuje, by dostać się do jej zasobów. Konieczne jest poniesienie jednorazowo kosztów związanych z rejestracją domeny, jak i jej corocznego przedłużania. Warto zaznaczyć, że nieuczciwi sprzedawcy domen mogą oferować jej zarejestrowanie w okazyjnej cenie, jednak koszty przedłużenia będą kolosalne. Cena zależy przede wszystkim od rozszerzenia domeny, jednak pod uwagę brane są także inne aspekty.

Jak wspomniano wcześniej, aby utrzymać stronę internetową, konieczne jest także cykliczne opłacanie hostingu. Są to serwery, na których umieszczone są dane związane z nią, wszelkiego rodzaju zasoby. Na rynku znaleźć można różnego rodzaje hostingi, a ich cena uzależniona jest głównie od: typu, procesora, RAM-u, dysku oraz sieci.

Tanie domeny i hosting możesz wykupić na www.seohost.pl, gdzie znajduje się szeroka oferta rozwiązań pozwalających na utrzymanie strony internetowej. Ceny za rejestrację domeny zaczynają się już od 2,67 zł w przypadku lokalnych, a ich przedłużenie to jedynie 12 zł rocznie. W kwestii najpopularniejszych adresów w naszym kraju — z rozszerzeniem .pl — koszt rejestracji to 9 89 zł, a odnowienie 40,20 zł. Wysokiej wydajności, najszybszy hosting SSD NVMe kosztuje tu od 47 zł rocznie, Serwery VPS można wykupić już od 20 zł, a dedykowane od 347 zł.

Jak można zauważyć na tej podstawie, mała strona internetowa z popularnym rozszerzeniem (.pl) na szybkich serwerach może kosztować jedynie niespełna 90 zł. Te większe, z bogatszą zawartością związane są z wyższymi kosztami utrzymania rocznie.

Na jakie ukryte koszty domeny, hostingu uważać?

Zlecając wykonanie strony internetowej zewnętrznej firmie, bardzo często można spotkać się z praktyką, że to ona będzie właścicielem domeny. Oznacza to, że ponoszone będą dodatkowe koszty związane ze zmianą jej konfiguracji. Bycie właścicielem pozwala na samodzielne dokonywanie wszelkiego rodzaju modyfikacji. Warto także wiedzieć, że ewentualne odkupienie adresu strony od właściciela może być bardzo kosztowne. Dobrym posunięciem, nie tylko ze względów ekonomicznych, jest także samodzielny zakup hostingu.

Podczas analizowania dostępnych ofert na rynku warto pamiętać, że certyfikat SSL jest aktualnie niezbędny na stronie internetowej, jednak nie w każdym przypadku jest on bezpłatny — czasem firmy wymagają zapłaty za niego, jest to jednak stosunkowo rzadka praktyka.

Podczas wyboru usługodawcy warto zwrócić uwagę na pozostałe zbędne koszty, które mogą być doliczone do pakietu. Zalicza się do nich:

  • „opłatę administracyjną” za zmianę danych w katalogu WHOIS lub RDAP,
  • dodatkowe rozszerzenia domen, które nie są potrzebne,
  • bardzo wysokie opłaty za przeniesienie domeny do innego operatora,
  • wysokie koszty za anulowanie jej rejestracji.

4 komentarze

  1. 3 zł za domenę? Ja myślałam, że ceny się zaczynają od 50 zł, a tu proszę, tani biznes. Nawet te droższe wychodzą przystępnie cenowo.

  2. Myślałam, że kupowanie domeny jest dużo droższe, nie spodziewałam się, że tyle to kosztuje. Teraz wiem, że jak jakas strona uzasadnia reklamy tym, że musi zapracować na przedłużenie domeny, to że ściemniają…..

  3. Co? tak tanio? Byłam przekonana że utrzymanie strony internetowej to zdecydowanie droższe rozwiązanie. Jestem w szoku, to po co wszędzie tyle reklam „na utrzymanie” :/

  4. I naprawdę tyle realnie kosztuje strona internetowa rocznie? Coś mi się wydaje, że to zdecydowanie za tanio

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *