Mężczyzna sprawdza instalację grzewczą

Czy można, czy warto zainstalować pompy ciepła w starym domu?

Coraz częściej mówi się o tym, by modernizować domy tak, by stały się zero lub niskoenergetyczne, w dłuższej perspektywie czasu, pozwoli to zaoszczędzić sporo pieniędzy. Jak jednak wygląda inwestowanie w pompy ciepła w starym domu, gdzie dom nie jest zbyt dobrze ogrzany? Sprawdźmy, czy to się opłaca.

Czym jest pompa ciepła?

Maszyna cieplna jest urządzeniem, które pobiera energię z otoczenia wokół budynku, może być zasilana powietrzem, wodą lub gruntem, z udziałem prądu, przekształca się w energię, którą można wykorzystać do ogrzewania wody użytkowej, całego domu, a nawet do chłodzenia pomieszczeń w upalne dni. Jak dokładnie działają pompy ciepła, najlepiej dowiedzieć się u źródła: http://www.eco-team.pl/oferta/pompy-ciepla/. Warto przejrzeć oferty firm, które oferują montaż nowoczesnych instalacji cieplnych, ponieważ chętnie dzielą się specjalistyczną wiedzą z potencjalnymi klientami.

Pompa ciepła składa się z:

  • źródła dolnego lub górnego,
  • pompy, która zamienia ciepło w energię.

3/4 energii z pompy ciepła jest wytwarzane dzięki zasobom naturalnym jak np. powietrze, pozostała część wymaga energii elektrycznej. Maszyny cieplne są powszechnie wykorzystywane w gospodarstwach, którym zależy na niższych kosztach energetycznych, można ją łączyć z kotłami gazowymi, olejowymi czy z panelami fotowoltaicznymi.

Czy można zainstalować pompy ciepła w starym domu?

Montaż nowoczesnej instalacji grzewczej w starym domu jest możliwe, może ona nawet współpracować z tradycyjnymi grzejnikami, ale nie zawsze jest to opłacalne. Największym problemem w starej zabudowie często jest instalacja grzewcza i elewacja budynku, bo te są albo słabej jakości, albo nie ma ich wcale. Mało który stary dom przeszedł termomodernizację i został np. ocieplony, a jest to ważna kwestia, inaczej energia, która zostanie wytworzona przez maszynę, po prostu ucieknie i nie będzie w stanie ogrzać domu. Jeśli dom nie zostanie ocieplony, to pompa ciepła zda się tylko na grzanie wody użytkowej, jeśli zależy nam na ogrzaniu całego domu, najpierw trzeba przeprowadzić gruntowną termomodernizację.

Co trzeba zrobić, żeby pompa ciepła w starym domu była opłacalna?

Warto przeanalizować konstrukcję domu, to, jak został zbudowany, jak wygląda układ grzewczy, może przydać się do tego zewnętrzny audyt energetyczny, specjaliści od razu powiedzą, jak można poprawić wydajność domu. Warto jednak przeprowadzić takie prace, jak:

  • docieplenie ścian bloku,
  • wymiana okien i drzwi na szczelniejsze,
  • ilozacja lub wymiana dachu,

Są to duże koszta, ale niestety niezbędne, jeśli zależy nam na tym, by pompa ciepła była opłacalna w starym budownictwie.

Podsumowując, warto inwestować w maszyny cieplne, potrafią one znacznie obniżyć koszta energii, jednak w przypadku starego domu niezbędna jest termomodernizacja, bez niej instalacja pompy ciepła mija się z celem. Warto zaznaczyć, że dobra termomodernizacja, może skutkować tańszą pompą ciepła – jeśli dom będzie dobrze ocieplony, nie będzie trzeba kupować tych większej mocy.

3 komentarze

  1. W starym domu to wszystko jest do wymiany, pieniądze na modernizacje topnieją w zatrważającym tempie 🙁

  2. Pompa ciepła to bardzo dobra rzecz, jednak przystosowanie pompy ciepła w starym domu może troche kosztować. Warto zawsze wszytsko przemyśleć

  3. Wszystko można, ale właśnie pytanie, czy warto. Ja próbowałem założyć pompę ciepła w swoim dość starym budynku i nie obyło się bez pomocy specjalistów. Więc z pomocą profesjonalistów, na pewno warto 🙂

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *