Ile kosztuje wykończenie mieszkania? Co musisz sprawdzić, zanim kupisz mieszkanie?

Planujesz zakup mieszkania w stanie deweloperskim? Nawet jeśli uda ci się trafić na dobrą okazję, pamiętaj, że do tego dochodzą jeszcze koszty wykończenia. Podpowiadamy, co sprawdzić przed zakupem, aby zminimalizować późniejsze wydatki.

Co sprawdzić przed zakupem mieszkania od dewelopera?

W Polsce realizowanych jest coraz więcej inwestycji deweloperskich. Można się o nich dowiedzieć, sprawdzając bieżące informacje na temat rynku nieruchomości w twoim mieście lub szukając ofert w serwisach poświęconych tej tematyce, chociaż to nie wszystko. Mieszkania w stanie deweloperskim podejrzysz w lokalnym serwisie ogłoszeniowym. Co jest ważne, gdy będziesz porównywać ogłoszenia?

Pominiemy dziś takie aspekty, jak lokalizacja, infrastruktura, za to skupimy się na tym, co jest istotne w przypadku nowych inwestycji. W pierwszej kolejności powinien zainteresować cię standard osiedla (czy jest ogrodzone, jaki jest rodzaj bramy wjazdowej, czy deweloper planuje budowę placu zabaw etc.), a także budynków.

Zakup mieszkania od dewelopera pod klucz

Natomiast mieszkanie może być wykończone w trzech standardach: pod klucz, surowym zamkniętym, deweloperskim. Stan pod klucz oznacza w pełni wykończony lokal, wraz z meblami i podstawowym wyposażeniem. Ustalasz z deweloperem (a właściwie z jego projektantem wnętrz), jak lokal ma wyglądać w środku, zatwierdzasz ostateczny projekt. To szybkie rozwiązanie, które pozwala na wprowadzenie się od zaraz, chociaż jest też najbardziej kosztowne.

Surowe mieszkanie od dewelopera

W przypadku stanu surowego zamkniętego oraz deweloperskiego niemożliwe jest zamieszkanie w lokalu bez prac wykończeniowych. Stan surowy zamknięty zwykle dotyczy domów, a nie mieszkań, ponieważ w ten sposób określa się nieruchomości, w których postawione zostały wyłącznie ścianki działowe, dach, wykonano stolarkę okienno-drzwiową, a nie ma np. poprowadzonych instalacji.

Co obejmuje stan deweloperski?

Najczęściej drzwi wejściowe, okna i parapety, tynki, wylewkę podłogową, grzejniki oraz instalację wentylacyjną, grzewczą, elektryczną i wodno-kanalizacyjną.

Trzeba jednak wiedzieć, że określenie stan deweloperski jest nieprecyzyjne i ostateczny sposób wykończenia zależy od konkretnych zapisów w umowie. W niektórych mieszkaniach ściany mogą być przygotowane do malowania, w innych trzeba będzie je np. pokryć gładzią etc. Dlatego musisz dokładnie sprawdzić, co kupujesz, ponieważ będzie mieć to wpływ na późniejsze koszty.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim?

Nie podamy ci konkretnie, ile kosztuje wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim, ponieważ wszystko zależy od twoich potrzeb oraz możliwości finansowych, wpływających m.in. na wybór materiałów.

Jakie prace trzeba będzie wykonać? M.in.:

  • położenie podłóg (paneli, drewna bądź kafelek), a także płytek na ścianach w łazience, czasami w kuchni oraz wykończenie całości listwami przypodłogowymi;
  • wykończenie ścian (malowanie czy tapetowanie);
  • zakup i montaż sprzętu RTV, AGD, mebli;
  • montaż oświetlenia;
  • pozostałe wyposażenie.

W praktyce okazuje się, że uśredniony koszt wykończenia mieszkania o powierzchni 50 mkw. wynosi ok. 55 tys. zł. Oczywiście, wykonując część prac samodzielnie lub kupując tańsze materiały, można ten wydatek obniżyć. Aczkolwiek trzeba pamiętać, że kupując nowe mieszkanie, zwykle ich właściciele nie chcą stawiać na najtańsze materiały. Co ciekawe, wykończenie mieszkania z rynku wtórnego często bywa droższe, ponieważ najpierw trzeba doprowadzić je do stanu „deweloperskiego”. Dotyczy to lokali do generalnego remontu lub takich, w których chcesz wszystko zaprojektować od nowa.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *