ołówek położony na planie działki budowlanej

Jak sprawdzić granicę działki? Co musisz wiedzieć, gdy kupujesz działkę?

Wybranie właściwego miejsca do życia jest bardzo trudnym zadaniem. Kupno działki i budowa domu to poważna inwestycja, bardzo często na całe życie. Aby nie żałować w przyszłości podjętych kroków, trzeba dokładnie rozpatrzyć wszystkie „za” i „przeciw” oraz zebrać niezbędne informacje. Jakie? Tego dowiecie się z naszego artykułu.

Gdzie szukać działek na sprzedaż?

Poszukiwanie działki na sprzedaż, która spełniałaby wszystkie nasze wymagania, często jest procesem długotrwałym i męczącym. Trzeba przygotować się na to, że nasze marzenia zostaną dość mocno zweryfikowane przez rzeczywistość, jednak nie oznacza to, że ich spełnienie jest niemożliwe. Bardzo dużo zależy od tego, jak szybko chcemy rozpocząć budowę.

Pierwszym sposobem szukania działek na sprzedaż jest wywiad środowiskowy, który możemy przeprowadzić, jeśli znamy przynajmniej jednego mieszkańca okolicy, w której chcielibyśmy osiąść. Od osób, które żyją w danym mieście lub wsi, można się bardzo dużo dowiedzieć, istnieje nawet szansa, że wskaże nam kogoś, kto akurat ma do sprzedania działkę budowlaną.

Inną opcją jest skorzystanie z dobrodziejstw internetu. W sieci znajdziemy wiele serwisów z ogłoszeniami, atrakcyjne działki na sprzedaż znajdują się na Sprzedajemy.pl oraz pod wieloma innymi adresami internetowymi.

Trzecią możliwością jest zgłoszenie się do agenta nieruchomości, który może nam pomóc w poszukiwaniach, przedstawiając oferty sprzedaży tego typu nieruchomości, które do niego wpłynęły.

Jak sprawdzić granice działki?

Jeszcze do niedawna chcąc sprawdzić, gdzie dokładnie znajdują się granice działki, konieczna była wizyta w wydziale geodezji w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta. Obecnie sprawa ta została bardzo ułatwiona, gdyż wystarczy dysponować komputerem lub smartfonem z dostępem do internetu. Rządowa strona geoportal.gov.pl udostępnia także przy pomocy aplikacji, zasoby bardzo dokładnych map, wśród których znaleźć można ewidencje gruntów i budynków. Przy pomocy tej mapy możemy bez trudu sprawdzić przebieg granic interesującej nas działki, a nawet jej przybliżoną wielkość oraz numerację. Informacje te pozwalają nam zweryfikować dane dotyczące lokalizacji, uzbrojenia oraz możliwości dojazdu do posesji, które otrzymaliśmy od osoby sprzedającej działkę.

W przypadku jakichkolwiek sporów dotyczących granic działki, należy zgłosić się o pomoc w ustaleniu stanu prawnego do uprawnionego geodety.

Co musisz wiedzieć, gdy kupujesz działkę?

Oczywiście wielkość działki ma bardzo duże znaczenie, ale uwagę powinniśmy zwrócić także na jej kształt. Lepiej unikać wyjątkowo wąskich, płytkich, lub zorientowanych tylko na południową stronę działek. Drugą istotną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, jest topografia. Niekorzystne będą działki pochyłe, zalewowe czy zasypowe. Chodzi tu przede wszystkim o bezpieczeństwo, ale także koszty, które na pewno wzrosną z powodu konieczności przeprowadzenia dodatkowych prac budowlanych. Warto również zwrócić uwagę na zadrzewienie. Duża ilość chaotycznie rosnących drzew może skutkować tym, że poniesiemy dodatkowe koszty związane z ich wycinką.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *