Jeszcze do niedawna wypożyczenie samochodu było niczym synonim luksusu. Dzisiaj jest to opcja dostępna dla każdego. Na rynku działa obecnie dużo wypożyczalni, które oferują bardzo korzystne oferty dopasowywane do indywidualnych potrzeb oraz możliwości finansowych. Ile średnio kosztuje taka usługa i od czego zależy wysokość ceny? Na te pytania odpowiadamy poniżej.
Ile kosztuje wynajęcie samochodu?
Koszt wynajmu auta uzależniony jest przede wszystkim od jego rodzaju oraz terminu, na jaki planujemy go wypożyczyć. Na cenę całkowitą składają się również opłaty związane z pakietem ubezpieczeniowym (OC, AC), dodatkowym wyposażeniem jak fotelik dla dziecka, systemem nawigacyjnym oraz za dostarczenie i odebranie samochodu ze wskazanego miejsca. Wypożyczalnie samochodów podają cennik wynajmu auta, w którym wyjaśniają jakie czynniki składają się na określoną kwotę. Mogą się one wahać od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za dobę. Dlatego też zdecydowanie bardziej opłaca się wynajem długoterminowy, gdyż w takim wypadku często przewidywane są wysokie rabaty dla klientów. Ogólnie rzecz biorąc, im większy i bardziej luksusowy samochód wybierzemy, tym więcej zapłacimy za wynajem.
Co jeszcze wpływa na cenę wypożyczenia auta?
Na cenę wynajmu wpływa również kwota kaucji, która jest płatna od razu podczas podpisywania umowy. Obecnie coraz więcej wypożyczalni wymaga posiadania w tym celu karty kredytowej, na której zostaje zablokowana kaucja za wynajem pojazdu. Zdarza się, że w przypadku braku takiej karty możliwa jest płatność gotówką. Jeżeli klient nie ma ukończonych, wymaganych 21 lat wówczas samochód może nie zostać mu wydany lub koszt kaucji będzie znacznie wyższy. Kaucja jest zwracana podczas przekazywania samochodu z powrotem do wypożyczalni.
Niektóre wypożyczalnie mają także limit kilometrów, co może mieć znaczny wpływ na cenę wynajmu. Po przekroczeniu wyznaczonej długości trasy doliczana jest dodatkowa opłata za każdy przejechany, nadliczbowy kilometr. Zdarzają się również sytuacje kiedy płaci się również za podstawienie samochodu na lotnisko lub na dworzec kolejowy, a także za to, w jakim okresie zostało wypożyczone auto. W niektórych cennikach można znaleźć zapis o podwyższonej opłacie za wynajem w okresie letnim i świątecznym. W takich „gorących” okresach ceny mogą skoczyć nawet o 10%.
Rozważając opcję wynajmu, warto zarezerwować samochód z wyprzedzeniem, gdyż wtedy nie tylko zyska się pewność otrzymania konkretnej marki i modelu. Można w ten sposób sporo zaoszczędzić, gdyż niektóre firmy oferują zniżkę za wcześniejszą rezerwację.
W umowie na wynajem mogą także znaleźć się zapisy o dodatkowych opłatach związanych z obsługą klienta poza godzinami pracy biura, opłatami manipulacyjnymi za płatność kartą, kosztami przygotowawczymi czy tymi związanymi z rezygnacją z najmu.