Dziecko w samochodzie

Jak dopasować fotelik samochodowy dla dziecka?

Rodzinne podróże samochodem to ważna kwestia dla każdego rodzica. Obecnie, przewożenie dziecka w foteliku jest obowiązkiem. Podróżując więc z dzieckiem, musisz dobrać odpowiedni fotelik.

Kiedy dziecko musi być w foteliku?

Obowiązkowy fotelik dla dziecka od 2017 roku dobiera się nie według wieku dziecka, a jego wzrostu. Według nowelizacji przepisów, każde dziecko, które nie ma 150 centymetrów wzrostu, musi podróżować w foteliku. Zwolnione z tego obowiązku są dzieci, które ważą więcej niż 36 kilogramów i zwyczajnie nie mieszczą się w foteliku. Są jednak producenci, którzy tworzą także większe foteliki, jednak ich używanie nie jest obowiązkiem. Niezależnie od wzrostu i wagi (choć w tym przypadku waga i wzrost i tak nie będą uniwersalnymi argumentami), bez fotelika nie może podróżować żadne dziecko poniżej 3 lat.

Jakie kary za brak fotelika i kiedy dziecko nie musi być w foteliku?

O ile według przepisów każde dziecko mierzące poniżej 150 centymetrów musi podróżować w specjalnym foteliku, o tyle istnieją od tej reguły wyjątki. Dziecko nie musi siedzieć w foteliku, kiedy ma co najmniej 135 centymetrów wzrostu i nie mieści się w dostępnych na rynku fotelikach. W tym przypadku dziecko może podróżować przypięte pasami.

Innym odstępstwem od reguły jest przypadek, gdy w samochodzie podróżuje więcej niż dwójka dzieci, i nie da się zainstalować w pojeździe trzeciego fotelika. W takim przypadku trzecie dziecko może siedzieć pośrodku przypięte pasami, jednak pod warunkiem, że ma ono więcej niż trzy lata.

Jeśli opiekunowie nie spełnią tych wytycznych, kierowcę lub opiekuna czeka kara. Jest to mandat w wysokości 150 złotych i 6 punktów karnych. Karę można dostać również za nieprawidłowe zamontowanie fotelika w pojeździe.

Jak dobrać fotelik samochodowy dla dziecka?

Dobierając fotelik samochodowy, kieruj się przede wszystkim wygodą. Fotelik powinien być dopasowany zarówno do wielkości i możliwości Twojego samochodu, jak i do wieku i rozmiarów dziecka.

Obecnie, ze względu na nowe przepisy, w życiu dziecka przewiną się trzy typy fotelików. Są to:

  • Fotelik dla malucha, który wygląda jak nosidełko,
  • Fotelik dla większego dziecka, montowany bezpośrednio do kanapy,
  • Duży fotelik, w którym starsze dziecko korzysta już z pasów samochodowych.

Każdy fotelik dostępny na rynku dostosowany jest do odpowiedniej grupy wiekowej -jednak jak wiemy, każdy jest inny i dziecko mające 7 czy 8 lat równie dobrze może mieścić się już w wyższej kategorii wiekowej. Najważniejsze wytyczne, jakimi powinieneś się kierować, są przede wszystkim wygoda i bezpieczeństwo – w końcu jest to podczas wspólnych podróży najważniejsze.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *