Stres to nieodłączny element dzisiejszego świata. Może płynąć praktycznie z każdej dziedziny życia jak praca, szkoła czy nawet przytłaczające i nadmierne obowiązki domowe. Stres obecny jest nie tylko w życiu zawodowym, ale dotyka każdej sfery życiowej człowieka. Nie można pozwolić na to, aby całkowicie zdominował życie i bezapelacyjnie, trzeba z nim walczyć. W poniższym artykule podpowiadamy, jak radzić sobie ze stresem w poszczególnych dziedzinach.
Jak radzić sobie ze stresem w pracy?
Stres w pracy jest zjawiskiem powszechnym i wpływa negatywie na cały zespół. Najlepszymi sposobami na opanowanie stresu, jest kilka ćwiczeń interpersonalnych oraz introspekcyjnych. Warto zastanowić się, co najczęściej wywołuje stres i spróbować go opanować. Kiedy uświadomimy sobie, co jest bezpośrednim czynnikiem wywołującym stres, wówczas łatwiej będzie znaleźć sposób na jego zneutralizowanie.
Psychologowie proponują w takiej sytuacji trzy sposoby na walkę ze stresem:
- Przekształcenie percepcji jednostki – to znaczy uświadomienie samemu sobie, że dana sytuacja nie jest warta nerwów,
- Zmiana środowiska pracy – jeśli sytuacje stresowe powodowane są przez określone środowisko, wówczas warto zastanowić nad jego zmianą,
- Zwiększenie odporności na stres – stres w pracy jest codziennością, jednak niewiele osób potrafi podejść do niego świadomie i pozwala na to, aby stres go zdominował. Ważne jest, aby na każde stresujące zdarzenie spojrzeć z innej perspektywy, właściwie ocenić jego prawdziwe zagrożenie, a następnie wybrać jedną z metod poradzenia sobie z nim.
Jak radzić sobie ze stresem w szkole?
Również uczniowie narażeni są na stres, choć nam dorosłym wydaje się, że w porównaniu z problemami, z jakimi my musimy się borykać, to jest pryszcz. Jednak uczniowie też poddawani są różnego rodzajom presjom, zarówno ze strony nauczycieli, jak i rówieśników. Presja na jak najlepsze wyniki w nauce, dzielenie uczniów na lepszych i gorszych, wpajanie im że muszą być najlepsi, bo tylko najlepsi osiągną w życiu sukces itp., może bardzo źle wpłynąć na psychikę. Również rówieśnicy bywają bezlitośni, kiedy prześcigają się w rankingach na przebojowość, kiedy walczą o uznanie i uwagę otoczenia, chcą być podziwiani i kiedy jeszcze dochodzą do tego zakazane używki jak alkohol czy papierosy, to możemy sobie wyobrazić co dzieje się w głowie młodego człowieka, kiedy na to wszystko patrzy. Szkoły nie da się przeżyć szkoły bezstresowo, ale można sobie z nim poradzić. Podobnie jak w przypadku stresu w pracy, należy ustalić jego przyczynę. Wielogodzinne przesiadywanie nad książkami potęguje rozdrażnienie i zmęczenie. Dlatego codziennie warto znaleźć chwilę na rozruszanie się i wyjście na świeże powietrze. Najlepiej zaplanować sobie godzinę dziennie na aerobik, basen lub krótki spacer.
Jak radzić sobie ze stresem w domu?
Kłótnie między członkami rodziny, z partnerem, z rodzicami, śmierć bliskiej osoby, presja stworzenia idealnej rodziny, zbyt duża ilość obowiązków domowych, życie w ciągłym pośpiechu, brak czasu dla siebie to tylko jedne z licznych przyczyn stresu domowego. Chęć sprostania wszystkim obowiązkom, ogromne wymagania otoczenia, może prowadzić człowieka na skraj załamania psychicznego. Dlatego zawsze należy znaleźć czas dla siebie i dać wszystkim dookoła do zrozumienia, że nasze potrzeby są równie ważne, jak potrzeby innych. Ważna jest akceptacja siebie i przekładanie swoich możliwości na rzeczywistość. Należy uświadomić samego siebie oraz ludzi z najbliższego otoczenia, że natłok obowiązków i spraw codziennych, może przytłaczać i czasem nie potrafimy im sprostać. Przy niwelowaniu objawów stresu, konieczny jest czas na relaks. Zawsze staraj się wygospodarować czas na odprężającą kąpiel, masaż, wyjście do kina, spotkania ze znajomymi lub wieczór z książką albo z filmem.
Stresu nie da się całkowicie wyeliminować z życia, ale można sobie z nim radzić. Podejmując skuteczną i rozsądną walkę, możesz znacznie go zminimalizować i ustabilizować życie psychiczne.
Ja zawsze staram się myśleć o danej sytuacji z perspektywy kilku lat – czy będzie ona miała dla mnie duże znaczenie za 10 lat np, jeśli nie, to nie jest warto moich nerwów 😀