pasażerka autobusu

W jakich biletomatach kupisz bilet na autobus czy pociąg?

Jakie są rodzaje biletomatów stacjonarnych i mobilnych? Czym wyróżniają się ich poszczególne modele?

Co to są biletomaty?

Biletomaty to samoobsługowe urządzenia służące do zakupu biletów. Najczęstsze zastosowanie znajdują w transporcie publicznym. Umożliwiają szybki i bezproblemowy zakup biletu na autobus, tramwaj lub pociąg. Zastosowanie biletomatów pozwala uniknąć kolejek, odciążyć kioski i kontrolować natężenie ruchu.

Jakie są rodzaje biletomatów?

Wyróżniamy biletomaty stacjonarne i mobilne. Stacjonarne można spotkać na przystankach i dworcach kolejowych i autobusowych. Biletomaty stacjonarne mają wiele typów, wszystkie zobaczysz na Mera-Systemy.pl,  mają też cechy wspólne. Są to duże rozmiary, korzysta się z nich za pomocą ekranu dotykowego, płacąc gotówką, kartą debetową lub kredytową. Bilety są drukowane na miejscu i wydawane bezpośrednio lub kodowane na karcie.

Biletomaty mobilne znajdują się w środkach transportu, a więc autobusach, tramwajach, pociągach. Można dzięki nim kupić bilet już w trakcie podróży, co przydaje się, jeżeli nie zdążymy zaopatrzyć się w bilet na czas.

Modele biletomatów stacjonarnych

Wśród typów stacjonarnych biletomatów warto wspomnieć o BS-09, kompaktowym automacie, przeznaczonym do miejsc o umiarkowanym natężeniu ruchu pasażerskiego. Można go wykorzystywać zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz. BS-10 wyróżnia się mocną konstrukcją, która czyni go odpornym na niekorzystne czynniki atmosferyczne i fizyczne. Spełnia też europejskie standardy dostępności dla osób z ograniczeniami ruchu i wzroku.

Także BS-201 jest nader odpornym biletomatem, musi zresztą taki być, zważywszy, że przeznaczony jest głównie do używania na zewnątrz. Może być używany przez długi czas bez potrzeby uzupełniania środków pieniężnych i materiałów eksploatacyjnych. BS-206 to urządzenie łączące cechy biletomatu i infokiosku, czyli punktu informacji miejskiej i turystycznej. BS-209 to również odporna konstrukcja, wytrzymała na warunki zewnętrzne i działania wandali. Ma wymienne zapasowe komponenty, dzięki czemu długo działa samowystarczalnie.

Modele biletomatów mobilnych

Jeżeli chodzi o biletomaty mobilne, trzeba wspomnieć o BM-05. Wisząca konstrukcja jest odporna na wstrząsy. Podobnym modelem jest BM-06, jest jednak dodatkowo wyposażony w zaawansowany moduł zwrotnego obiegu monet z funkcją kasy pośredniej (w przypadku anulowania transakcji zwraca te same monety, które zostały wpłacone).

BM-07 szczególnie przydaje się tym pasażerom, którzy korzystają z kart miejskich, kodują bilety okresowe lub doładowują elektroniczne portmonetki. MB-101 zapewnia oszczędność miejsca i prostą obsługę. Wreszcie jest jeszcze BM-102, dający pełną możliwość zapłaty kartami płatniczymi (zarówno stykowymi, jak i bezstykowymi), w tym także realizacji transakcji, które wymagają potwierdzenia PIN-em.

One comment

  1. Ja już dawno korzystam głównie z aplikacji w telefonie. To dla mnie ogromna wygoda. Automaty to w sumie dzisiaj już nie rzadkość, ale jednak większość młodych ludzi stawia na smartfon.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *