W magazynach, w halach, w sklepach wielkopowierzchniowych i w wielu innych tego typu miejscach, do pracy niezbędne są wózki jezdniowe. Czym są i jak zdobyć uprawnienia, by nimi kierować? Tego dowiesz się z naszego poradnika.
Czym są wózki jezdniowe?
Wózki jezdniowe to kołowe mechaniczne pojazdy, które napędzane mogą być silnikiem spalinowym lub elektrycznym. Służą głównie do przewozu materiałów o znacznej masie. Wózki widłowe najczęściej znajdują zastosowanie w transporcie bliskim, czyli przy pracy w magazynach.
Wszystkie wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia podlegają dozorowi technicznemu. Są to przede wszystkim wózki jezdniowe podnośnikowe. Znamy je głównie jako wózki widłowe, ale warto wiedzieć, że ta grupa urządzeń ma różnego rodzaju konstrukcje, wyróżnić można m.in.:
- wózki podnośnikowe widłowe boczne jednostronne,
- wózki podnośnikowe widłowe boczne dwustronne,
- wózki podnośnikowe czołowe,
- wózki podnośnikowe czołowo-boczne,
- wózki podnośnikowe kompletacyjne,
- wózki podnośnikowe bramowe,
- wózki podnośnikowe platformowe z masztem wewnętrznym,
- wózki podnośnikowe widłowe z masztem wewnętrznym.
Kursy na wózki widłowe
Aby móc pracować w magazynach, w fabrykach, w portach lub w sklepach jeżdżąc na wózkach widłowych, zwanych profesjonalnie wózkami jezdniowymi podnośnikowymi, konieczne jest zdobycie odpowiednich uprawnień. Choć wydawałoby się, że prace rozładunkowe nie są skomplikowane, to jednak nie można obsługiwać podnośnikowych wózków jezdniowych, jeśli nie skończyło się szkolenia. Takie kursy na wózki widłowe w swojej ofercie ma wiele firm, które specjalizują się w organizowaniu szkoleń z zakresu obsługi urządzeń podlegających dozorowi technicznemu. Warto wybrać firmę, która ma wieloletnie doświadczenie w organizacji tego typu zajęć.
Egzamin na wózki jezdniowe (pytania egzaminacyjne na gdbhp.pl) nie jest trudny i da się do niego przygotować w krótkim czasie. Dzięki liście zagadnień w prosty sposób można sprawdzić swoją wiedzę zdobytą na zajęciach teoretycznych i praktycznych. To pozwoli na przygotowanie się do egzaminu tak, by nie musieć obawiać się klęski. Szkolenia z części teoretycznej najczęściej są w formie wykładów, więc różnie jest z notowaniem. Dobrze więc, że da się znaleźć w sieci miejsce, w którym zgromadzono pytania egzaminacyjne. Testy na wózki widłowe składają się z pytań zamkniętych.
Operator wózka widłowego — uprawnienia
Przyszły operator wózka widłowego musi wybrać firmę, której oferta szkoleniowa mu najbardziej przypasuje. Warto jednak wiedzieć, że każdy kurs kierowców wózków jezdniowych – niezależnie od kategorii – kończy się egzaminem państwowym przed Komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Bez tego nie można podjąć pracy jako kierowca wózka widłowego. Warunkiem uzyskania kwalifikacji jest zdanie pozytywnie egzaminu przed Komisją UDT. Po otrzymaniu zaświadczenia można szukać pracy jako operator wózka jezdniowego.
Myślałam o takim kursie. Moja siostra zrobiła ze swoim narzeczonym, wyjechali do Anglii i pracują na magazynie. Zarabiają fajne pieniądze, a i lubią to, co robią. Nie jest to jakoś bardzo skomplikowana praca. No tylko te uprawnienia w Polsce trzeba zdobyć.
No tutaj jest jest wielka odpowiedzialność. Niby praca wydaję się mniej skomplikowana, ale jednak trzeba być ostrożnym przy przewozie rzeczy