Dobrze zaprojektowane rozwiązania informatyczne mogą w znacznym stopniu wpłynąć na efektywność pracy przedsiębiorstwa. Jednak, aby się to udało, muszą być idealnie dopasowane do specyfiki firmy, a także intuicyjne i w pełni zrozumiałe dla ich użytkowników. W tym celu warto znać podstawowe zasady UX. Zobacz, jak znajomość user experience sprawdzi się przy projektowaniu systemów IT.
Od czego zacząć projektowanie systemów IT?
Projektowanie systemów IT szerzej opisują specjaliści, którzy świadczą usługi w obszarach CRM, DMS, WEB i wielu innych. Projektowanie rozwiązań informatycznych to działanie wieloetapowe, które najłatwiej będzie zrozumieć na konkretnym przykładzie. Załóżmy więc, że chcemy zaprojektować dedykowany system CRM, czyli narzędzie, które będzie służyć w naszej firmie do zarządzania relacjami z klientami, a także gromadzenia wszelkich istotnych dla nas informacji biznesowych. Od czego powinniśmy zacząć?
Punktem wyjścia do zaprojektowania jakiegokolwiek systemu jest rozpoznanie potrzeb firmy. Powinniśmy się dokładnie zastanowić, co chcemy, aby usprawnił dedykowany system CRM? W tym celu powinniśmy m.in. przeanalizować procesy, jakie zachodzą w przedsiębiorstwie, a także sprawdzić, ilu pracowników będzie korzystać z naszej aplikacji. Następnie możemy skupić się na zaprojektowaniu funkcjonalności, które odpowiedzą na zdefiniowane wcześniej potrzeby. Jest to jeden z najważniejszych etapów projektowania IT.
Jednak w tym artykule najbardziej będzie nas interesował trzeci, ostatni etap (przed powstaniem prototypu), czyli planowanie warstwy graficznej, którym rządzą zasady UX i UI.
UX w projektowaniu systemów IT
User experience to projektowanie doświadczeń użytkownika, czyli wszelkie działania, które mają sprawić, że dany produkt (na przykład aplikacja) będzie wzbudzał pozytywne odczucia w osobach, które z niego korzystają. Najważniejsze kwestie, o których powinniśmy pamiętać, projektując warstwę graficzną to stworzenie intuicyjnego interfejsu oraz możliwość szybkiego dostępu do najważniejszych (z perspektywy użytkowników) informacji. Nie bez znaczenia pozostanie również wygląd wszelkich tabel, ikon czy kolorystyki naszej aplikacji. Zgodność z zasadami UX i UI w dużej mierze wpływa na to, czy zaprojektowany system „przyjmie się” w firmie oraz czy użytkownicy będą umieć z niego korzystać. Jest więc niezwykle istotnym etapem w całym procesie tworzenia rozwiązań informatycznych.
O czym pamiętać, projektując aplikację?
A jakie są podstawowe zasady UX? O czym koniecznie trzeba pamiętać, projektując np. aplikację? Przede wszystkim, użytkownik powinien zawsze wiedzieć, w którym miejscu się znajduje – dobrze widoczny powinien być zatem status systemu. Ponadto powinien on czuć, że ma kontrolę nad systemem, tzn. jeśli pomyli się na jakimś etapie, będzie mógł poprawić swoje błędy. Co więcej? Wszelkie komunikaty, które będą się wyświetlać w aplikacji, powinny być ze sobą spójne i czytelne. Dobrze zaprojektowana aplikacja to ta przejrzysta i estetyczna, która będzie zawierać jedynie niezbędne informacje.