Dłonie młodej osoby

Białe plamki na paznokciach – dlaczego?

Każda kobieta chce mieć piękne i doskonałe paznokcie. Tak samo jak dłonie, również paznokcie są wizytówką każdego człowieka. Kiedy na płytce paznokcia zauważamy zmiany w postaci białych plamek, wówczas jest to sygnał od organizmu, że stan naszego zdrowia odbiega od normy. Czym dokładnie są białe plamki na paznokciach i o czym świadczą? O tym opowiadamy poniżej.

Białe plamki na paznokciach – przyczyny

Białe plamki i przebarwienia na paznokciach mogą niestety świadczyć o wielu chorobach i niedoborach. Najczęstszymi przyczynami powstawania białych plamek na paznokciach są:

  • Leukonychia

Jest chorobą bardzo zróżnicowaną i może świadczyć o wielu innych problemach zdrowotnych. Zazwyczaj białe plamki powstają na skutek uszkodzenia łożyska paznokcia, czyli bezpośrednio pod płytką.  Łożysko odpowiada za podtrzymanie paznokcia oraz odżywia go. W takiej sytuacji białe plamki mogą świadczyć o niedożywieniu i niedoborach soli mineralnych oraz takich składników odżywczych jak cynk, białko, potas, magnez, witaminy A i B6, krzem. Czasem białe plamki pojawiają się sytuacji nadmiaru wapnia w organizmie, do którego najczęściej dochodzi przez zatrucie metalami ciężkimi.

  • Leukonychia pozorna

W tym zakresie białe plamki powstają na skutek uszkodzenia tkanek pod paznokciem. Są one wynikiem poważnych chorób jak anemia, marskość wątroby czy choroby nerek. Zdarza się, że białe plamki występują również u osób zmagających się z problemami nadmiernej potliwości i o niedoborze albuminy.

  • Pseudoleukonychia

W tym wypadku białe plamki powstają na skutek bezpośrednich mikrouszkodzeń płytki paznokciowej. Takie uszkodzenia, spowodowane są nieprawidłowo wykonanymi zabiegami kosmetycznymi lub przez kosmetyki do paznokci, których skład je niszczy. Tego typu zmiany na paznokciach, towarzyszą również takim chorobom jak grzybica oraz łuszczyca.

Zabieg u kosmetyczki

Białe plamki na paznokciach – jak dbać?

W przypadku kiedy białe plamki nie są wynikiem poważniejszej choroby, a jedynie spowodowane brakiem odpowiednich witamin czy będących wynikiem uszkodzenia paznokcia, można zastosować kilka sprawdzonych metod. Pomogą one w przywróceniu zdrowej i gładkiej płytki paznokcia.
Same odżywki do paznokci mogą być niewystarczające. Warto sięgać po sprawdzone peelingi, które przy regularnym stosowaniu, usuwają martwy naskórek i sprawią, że skóra dłoni jest gładka, a paznokcie odżywione. Dzięki takim zabiegom paznokcie są gotowe do nałożenia odżywki. Warto smarować dłonie oraz paznokcie odżywczym kremem do rąk, który dodatkowo je nawilży. Można również spróbować wymoczyć dłonie w misce z podgrzaną delikatnie oliwą z sokiem z cytryny. Taki zabieg nawilża paznokcie oraz rozjaśnia przebarwienia.

Równie dobrze działa namaczanie paznokci w żelatynie, która zapobiega łamliwości paznokci lub moczyć je w naparze z siemienia lnianego, które wzmacnia paznokcie i chroni przed uszkodzeniami. Nawilżeniu i wzmocnieniu paznokci sprzyja także wcieranie bezpośrednio w paznokcie oleju rycynowego.

Jak leczyć białe plamki na paznokciach?

Jeśli przyczyną powstawania białych plamek na paznokciach są niedobory niektórych witamin czy składników mineralnych, wówczas warto zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę, która dostarczy niezbędnych i brakujących składników.

Dlatego zadbajmy, aby w diecie znalazły się takie produkty jak:

  • ryby, jaja, szpinak, marchew, czerwona papryka, sałata, morele, śliwki, brzoskwinie, wiśnie będące źródłem witaminy A,
  • pestki dyni, fasola, kurczak, mleko sojowe, makrela, łosoś, sardynki, które dostarczą witaminy B,
  • orzechy laskowe i włoskie bogate w witaminę E,
  • pietruszka, brukselka, brokuły, kalafior, szpinak, fasolka szparagowa, rzodkiewka, pomidory, buraki, dzięki którym uzupełnimy niedobory witaminy C

Zdarza się jednak, że nie zawsze mamy czas oraz możliwości, aby skomponować pełnowartościowy posiłek. Dlatego można wspierać się odpowiednią suplementacją witaminową, pomocną zwłaszcza przy problemach z paznokciami. Jeśli jednak zmiany na paznokciach są wynikiem poważniejszej choroby, wówczas należy udać się do lekarza, w celu przeprowadzenia stosownych badań i podjęcia właściwego leczenia.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *