Kobieta przy komputerze

Co warto sprawdzić kiedy wybierasz biuro rachunkowe?

Zlecenie prowadzenia księgowości przez biuro rachunkowe, to częsta praktyka wielu firm, dla których rozwiązanie to jest tańsze i wygodniejsze. Oczywiście wybór nie jest tutaj prosty, z racji tego, że na rynku takich usług nie brakuje. Z tego też względu dobrze wiedzieć, na co zwracać uwagę, gdy szuka się biura rachunkowego, do obsługi naszej firmy, dzięki czemu wybierze się takie, które rzeczywiście spełni nasze oczekiwania.

Na co zwracać uwagę, wybierając biuro rachunkowe?

Niewątpliwie biur rachunkowych na Polskim rynku usług księgowych nie brakuje. To sprawia, że wybór tego właściwego nie jest taki prosty, jakby się chciało, a przecież spraw księgowych swojej firmy nie powinno oddawać się byle komu. Zanim więc wybierze się właściwe biuro, należy dokładnie je sprawdzić i nie chodzi tu tylko o ceny usług, ale i także posiadane doświadczenie, kwalifikacje, ubezpieczenia czy zakres usług. Ważne jest także, by księgowość byłą prowadzona w zachowaniem zasad bezpieczeństwa danych osobowych.

Biuro rachunkowe a posiadane uprawnienia

Co ważne, biuro rachunkowe musi posiadać odpowiednie uprawnienia (m.in. zdane państwowe egzaminy w Ministerstwie Finansów), które są potwierdzeniem posiadanych kwalifikacji. Obecnie praktycznie każdy może prowadzić działalność związaną z usługami księgowymi i nie ma konieczności legitymowania się certyfikatami, jednak czy ktoś chciałby ryzykować oddanie spraw finansowych osobom, które nie posiadają odpowiednich kompetencji? Co ważne, takie uprawnienia wydawane są nie tyle biurom, ile księgowym. Firmy takie mogą przecież zatrudniać różnych pracowników, którzy niekoniecznie mają właściwe kwalifikacje i doświadczenie zawodowe.

Biuro rachunkowe a ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej

Kolejną rzeczą bezwzględnie wymaganą od biur rachunkowych, jest posiadanie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej i jest to obowiązek nałożony przepisami prawa. Bez tego nie ma możliwości prowadzenia działalności w zakresie finansów, należy więc to dodatkowo sprawdzić. Jeżeli w biurze pracują doradcy podatkowi, w ich przypadku wymagane jest także dodatkowe ubezpieczenie indywidualne. Dla wielu osób może być też istotne, w jakim towarzystwie ubezpieczeniowym została wykupiona polisa.

Biuro rachunkowe a zakres usług

Dla wielu firm i przedsiębiorstw ważne jest także to, jaki zakres usług oferuje dane biuro rachunkowe. Te mniejsze mogą proponować proste prowadzenie ksiąg rachunkowych i rozliczeniowych, te większe kompleksowe usługi z zakresu księgowości i prawa podatkowego, a także oferować szeroko pojęte doradztwo w zarządzaniu firmą i kadrą. Małe firmy mają węższy zakres usług, ale i bardziej indywidualne podejście do klientów niż wielkie korporacje. Najlepiej więc będzie sprawdzić, co oferuje dana firma i wybrać takie rozwiązanie, które będzie nam najbardziej odpowiadało.

Biuro rachunkowe a ochrona danych osobowych

Klientami biur rachunkowych najczęściej są firmy, których dane osobowe powinny być dobrze chronione. Niedawno weszły w życie przepisy RODO, co za tym idzie, podpisując umowę na usługi księgowe, należy zwrócić uwagę, by dokumenty te były zgodne z obowiązującymi przepisami. W ten sposób będzie się miało pewność, że wszystkie dane są bezpieczne, a także uchroni się dzięki temu przed nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Biuro rachunkowe a cena usług

To, na co często zwraca się też uwagę, jest cena oferowanych usług. Może być ona mocno zróżnicowana, w zależności od takich czynników jak: wielkość biura rachunkowego, region, miejscowość czy zakres oferowanych usług oraz prestiż. Im większa i bardziej rozpoznawalna firma, tym usługi będą droższe. Nie oznacza to jednak, że mniejsze i tańsze biura są gorsze.

Duży wpływ będzie miało na to także indywidualne doświadczenie księgowego oraz posiadane kwalifikacje. Na cenę ma także wpływ to, z jakich usług chce się skorzystać – czy dotyczyć to będzie pojedynczych działań, czy ma być to obsługa kompleksowa. Szukając więc odpowiedniego biura rachunkowego, warto sprawdzić ofertę, a także dopytać się bezpośrednio o szczegóły, które nas interesują.

One comment

  1. Ceny na końcu? hahahhahahahhha ja to mam wrażenie, że dla wielu koszt odgrywa najważniejszą rolę! A to nie są przecież sprawy, na których powinno się oszczędzać. Dobre biuro księgowe to podstawa. Właśnie dlatego ważne jest ubezpieczenie, uprawnienia i tak dalej. No ale póki co wokół sami Janusze i Grażyny biznesu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *