Pokrętło klimatyzacji

Czym grozi nieczyszczona klimatyzacja w samochodzie?

Dbanie o samochód ogranicza się nie tylko do wymiany oleju, opon czy przeprowadzania regularnych badań technicznych. Konieczne jest jeszcze czyszczenie klimatyzacji. Robić to należy nie tylko ze względu na komfort jazdy, ale i korzyści zdrowotne. Nieodgrzybianie klimatyzacji może mieć negatywne skutki zarówno dla samochodu, jak i dla kierowcy czy pasażerów. Dlaczego trzeba dbać o klimatyzację w samochodzie?

Jak dbać o klimatyzację samochodową?

Dbanie o klimatyzację warto rozpocząć od zrobienia przeglądu. Najlepiej, by jej stan ocenili specjaliści, którzy na co dzień zajmują się serwisowaniem pojazdów. Przynajmniej raz w roku należy zdecydować się na serwisowanie klimatyzacji. Jeśli natomiast jeździmy w trudnych warunkach, przegląd można robić częściej. Co wchodzi w skład takich usług? Serwis klimatyzacji samochodowej to np. czyszczenie, odgrzybianie, ozonowanie, dodatkowo raz na 2-3 lata trzeba wymienić osuszacz. Należy też pamiętać o uzupełnianiu czynnika chłodzącego, tym również zajmują się serwisanci.

Jakie są skutki nieczyszczonej klimatyzacji w aucie?

Nieczyszczenie klimatyzacji ma negatywne skutki zarówno dla ludzi, jak i dla samochodu. Lista chorób, które wywołuje rzadko czyszczona klimatyzacja, jest długa, a sprzyja temu rozwój grzybów w aucie. Brak dbałości o klimatyzację skutkuje między innymi problemami z górnymi i dolnymi drogami oddechowymi. Pojawiają się różnego rodzaju infekcje, może dojść nawet do grzybiczego zapalenia płuc. Ponadto częściej odczuwalne są alergie. Ograniczony obieg powietrza, nieczyszczona klimatyzacja to nie jest dobre środowisko dla alergików.

Rzadko serwisowana klimatyzacja może być źródłem wielu bakterii, w tym gronkowca. Ten może doprowadzić do różnych groźnych stanów zapalnych. Pojawiają się także wirusy odpowiedzialne za opryszczkę, ospę wietrzną czy zapalenie spojówek. W kontekście nieczyszczonej klimatyzacji często mówi się też o legionellozie. To niebezpieczna choroba, która objawia się wysoką gorączką, trudnościami w oddychaniu i zaburzeniami świadomości. W dodatku antybiotykoterapia nie zawsze przynosi żądane efekty. Nieczyszczona klimatyzacja ma też wpływ na sam samochód. Spada wydajność chłodzenia pojazdu, potrzeba więcej czasu, żeby uzyskać określoną temperaturę, a do tego zwiększa się zużycie paliwa.

Jak prawidłowo korzystać z klimatyzacji w samochodzie?

Poza regularnym serwisowaniem warto też prawidłowo korzystać z klimatyzacji. Należy pamiętać o tym, by przed jej włączeniem, przewietrzyć dobrze auto. Dzięki temu wyrówna się temperatura powietrza. Oprócz tego, przy włączaniu klimatyzacji, okna muszą być zamknięte. Nie można też zapominać o tym, by regularnie używać klimatyzacji. Zaleca się, by robić to przynajmniej raz w tygodniu. To zapewni prawidłową pracę wszystkich elementów układu klimatyzacji i przyczyni się do ich dłuższej sprawności oraz żywotności.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *