Odchudzanie to długotrwały i niełatwy proces. Wiele osób, co jakiś czas do niej powraca ponieważ przez zbytnie folgowanie w jedzeniu, nadrobiły utracone kilogramy. Są też tacy, którzy nieustannie stosują dietę a mimo, to potrafią osiągnąć zamierzonego celu. Gdzie zatem tkwi problem? Co robimy nie tak? Jak skutecznie schudnąć? Poniżej przedstawiamy najczęstsze błędy w odchudzaniu.
- Głodówki
- Dieta mało zróżnicowana
- Nieregularne posiłki
- Zbyt intensywne treningi
- Jedzenie gotowych posiłków
- Nie spożywanie wody
1. Głodówki
To wręcz karygodny błąd stosowany podczas odchudzania. Głodówka nie jest ani skutecznym, ani zdrowym sposobem. Może powodować szybki spadek wagi, ale w ponad 80% przypadkach, powoduje efekt jo-jo. Ponadto, po drastycznym odcięciu znacznej ilości kalorii, organizm nie ma z czego pozyskiwać energii. Skutkuje to spowolnieniem metabolizmu i magazynowaniem energii w postaci tkanki tłuszczowej. Dlatego pomimo początkowej utraty wagi, znowu się tyje.
2. Dieta mało zróżnicowana
Odpowiednio zbilansowana dieta to taka, która jest redukcyjna i dostarcza organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Za mało zróżnicowana dieta, prowadzi do niedoborów co z kolei, źle wpływa na cały proces odchudzania. Właściwie zbilansowaną dietę warto skonsultować z dietetykiem, który po zapoznaniu się z określonym przypadkiem będzie umiał skonstruować dietę, która przyczyni się do spadku wagi i nie obciąży przy tym organizmu.
3. Nieregularne posiłki
W rozważnym odchudzaniu posiłki powinny być spożywanie regularnie, o stałych porach. Podczas odchudzania powinno się jeść częściej, ale w małych ilościach. Optymalna częstotliwość to 4 – 5 posiłków dziennie, w odstępach 3 godzin. To sprawdzony system, ponieważ organizmowi są regularnie dostarczane składniki odżywcze i ma on czas, aby przetworzyć je w energię do czasu następnego posiłku. Jedząc częściej, unikniemy szkodliwego podjadania.
4. Zbyt intensywne treningi
Oczywiście dobrze jest do odchudzania dołączyć także ćwiczenia i aktywność fizyczną, bo to w znacznym stopniu usprawnia cały proces. Nie mniej jednak, ćwiczenia nie mogą być zbyt intensywne, ani za częste, ponieważ podczas wysiłku wytwarzany jest hormon krotyzol odpowiedzialny za niszczenie mięśni i blokowanie dostępu do tkanki tłuszczowej. Treningi powinny być regularne, dostosowane do indywidualnych możliwości i muszą odbywać się w odpowiednich odstępach czasu. Organizm po przebytym wysiłku fizycznym, potrzebuje czasu na odpoczynek i regenerację. Warto skorzystać z porady trenera, który w pomoże w ustaleniu optymalnego planu treningów.
5. Jedzenie gotowych posiłków
Spożywanie gotowych produktów nie powinno mieć miejsca, jeśli przechodzimy na dietę. Jedząc gotowe produkty, tak naprawdę nie wiesz, co spożywasz i nie jesteś w stanie skontrolować jakie produkty konkretnie zostały użyte do skonstruowania gotowego dania oraz ich ilości. Ponadto, gotowe dania zazwyczaj wymagają smażenia lub podgrzania oraz zawierają sporą ilość cukru, oraz soli. To bynajmniej nie pomoże w utracie wagi.
6. Nie spożywanie wody
Nawodnienie to podstawa zdrowego odchudzania. Spora liczna osób przechodzących na dietę, nie zdaje sobie sprawy z tego, że nie pijąc dostatecznej ilości wody, organizm się odwadnia. Poza tym spożywanie dużej ilości wody sprzyja eliminowaniu nadmiaru płynów z organizmu co również, wpływa na utratę wagi, ponieważ nie każda nadwaga musi być spowodowana nadmiarem tkanki tłuszczowej. Czasem powód leży w źle zmagazynowanych płynach, które uchodzą z organizmu właśnie poprzez wypijanie dużej ilości wody niegazowanej. Podczas odchudzania powinno się wypijać 1,5 do 3 litrów wody dziennie. Z diety powinno się wykluczyć napoje słodzone, gazowane oraz alkohol.
Jeśli powyższe błędy w odchudzaniu wydają Ci się znajome, to już wiesz, gdzie popełniasz błąd i co zrobić, aby twoje odchudzanie wreszcie ruszyło z kopyta. Dzięki temu będziesz mógł się cieszyć upragnioną wagą i sylwetką.