Paszport to jeden z najważniejszych dokumentów, którym możemy się legitymować zamiast dowodu osobistego. Bez tego dokumentu nie wyjedziemy też do krajów, które nie są objęte strefą Schengen.
Ile realnie czeka się na paszport?
Wniosek o paszport musimy złożyć odpowiednio wcześnie. Jego wyrobienie trwa nieco dłużej niż wykonanie w urzędzie dowodu osobistego. Urzędowo, termin wykonania paszportu to 30 dni (w niektórych przypadkach może trwać nieco dłużej). Bywa, że jest on wyrobiony szybciej, jednak zawsze warto założyć, że będzie to właśnie 30 dni – w przeciwnym wypadku możemy się rozczarować, zwłaszcza gdy termin wyjazdu ustalimy „na już”. Największy ruch jest oczywiście w sezonie urlopowym. Jeśli złożysz wniosek w okresie, który nie jest tak gorący, jest duża szansa, że Twój paszport będzie gotowy nieco wcześniej.
W wyjątkowych przypadkach, jeśli musisz wyjechać za granicę w konkretnym terminie i nie masz 30 dni, żeby czekać na paszport, możesz złożyć wniosek o paszport tymczasowy. Ważność tego dokumentu to 12 miesięcy, jednak nie ma dokładnych ram czasowych, w których miałoby się odbyć wydanie paszportu tymczasowego. Według przepisów, taki paszport powinien zostać wydany tak szybko, jak to możliwe. Do wniosku należy dołączyć uzasadnienie potrzeby uzyskania paszportu tymczasowego w szybszym terminie.
Jak złożyć wniosek o paszport?
Każdy wniosek o paszport składa się w wydziale paszportowym Urzędu Wojewódzkiego. Zależnie od zamieszkania, punkty paszportowe znajdują się w różnych miejscach i opisane są przeważnie na stronie urzędu. W wydziale paszportowym należy złożyć wniosek, na który składa się zdjęcie paszportowe, dowód zapłaty i skan dowodu osobistego, oraz oczywiście druk ze wszystkimi danymi. Każdy paszport powinien być biometryczny, co oznacza, że jest on odczytywany również przy pomocy urządzeń elektronicznych oraz zawiera dane biometryczne, czyli cechy ciała, na podstawie których można zidentyfikować tożsamość jego posiadacza.
Paszport jest ważny przez 10 lat od jego wydania dla osoby powyżej 13 lat. Dla dziecka do 13 lat paszport jest natomiast ważny przez 5 lat.
Ile kosztuje paszport?
Opłata za paszport jest stała i wynosi 140 złotych dla osoby dorosłej. Od tej kwoty możemy odliczyć różne zniżki. Student i uczeń, a także emeryt, rencista, osoba niepełnosprawna czy posiadacze ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny zapłacą za paszport połowę tej kwoty. Natomiast z ulgi 75 procent mogą skorzystać osoby poniżej 26 roku życia pochodzące z rodzin wielodzietnych (powinny posiadać wtedy Kartę Dużej Rodziny) oraz dzieci niepełnosprawne, również z wielodzietnych rodzin.
Istnieją też grupy, dla których wyrobienie paszportu jest bezpłatne. Są to przedstawiciele służb mundurowych, pełniący służbę poza granicami kraju, osoby po 70 roku życia, a także pensjonariusze domów pomocy społecznej lub osoby pobierające zasiłek, leczące się poza granicami kraju. Bezpłatnie można wyrobić paszport również wtedy, gdy posiada on wadę uniemożliwiającą korzystanie z dokumentu.
Ja wnioskowałem o paszport pod koniec 2021 i dostałem go chyba w 2 tygodnie, więc nie zawsze trzeba jakoś bardzo długo oczekiwać.
Myślałam, że na paszport to się jakoś dłużej czeka… Myślę, czy sobie teraz nie zrobić, bo chcemy wylecieć z mężem na święta, a boję się, że później to się może wszystko przeciągnąć.