Wielu z nas, widząc kwotę brutto na swojej umowie, zastanawia się, co to tak naprawdę znaczy. Ile realnie zarabiamy? Co to znaczy netto, a co brutto? I co dzieje się z resztą pieniędzy, które nie trafiają do naszej kieszeni?
Brutto a netto
Często, szczególnie gdy zaczynasz pracę, możesz mieć wątpliwości, co to właściwie znaczy kwota brutto? A co netto? Która z tych definicji obrazuje kwotę, jaką realnie dostaniesz na początku przyszłego miesiąca za wykonaną pracę, a która jest widoczna tylko na papierku, i nie są to właściwe pieniądze, które otrzymasz jako wynagrodzenie? Otóż faktyczna kwota, którą dostaniemy „do ręki” to tak zwana kwota netto. Brutto to natomiast całość, to jest nasze realne wynagrodzenie plus koszty pracodawcy, które rozkładają się na różne składki oraz, oczywiście, podatki. Najczęściej na umowie widujemy właśnie kwotę brutto, zawierającą wspomniane podatki i odliczenia. Jak wiemy, w Polsce podatki są dość duże – zależnie od wieku pracownika wynoszą one od 17 do 32 procent.
Jak obliczyć dochody netto?
No dobrze, co więc w przypadku, w którym mamy przed sobą umowę lub ogłoszenie o pracę z wyszczególnioną kwotą brutto? Jak obliczyć, ile realnie zarobimy?
Istnieją dwa sposoby – prostszy i bardziej skomplikowany. Ten trudniejszy to odliczenie od kwoty brutto odpowiednio 17 lub 32 procent, należy dodatkowo sprawdzić także, jakie składki będzie odprowadzał pracodawca i je również odliczyć od podanej kwoty. Można również – i to jest ten prostszy sposób – skorzystać z jednego z wielu internetowych kalkulatorów, który oblicza pensję na podstawy kwoty brutto (i odwrotnie). Dostępne są w nim ustawienia, które można wziąć pod uwagę, żeby sprofilować nasze obliczenia w zależności od wieku, składek itp. W ostatecznym wyniku wyszczególnione są również składki, które są pobierane m.in. przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz kwota podatku.
Co się dzieje z kwotą brutto?
Kwota brutto to obowiązkowe składki, które musi płacić każdy obywatel. W zależności od typu umowy będą mniejsze lub większe – umowa o pracę zawiera obowiązkowe składki ZUS również dla osób poniżej 26 roku życia, natomiast umowa zlecenia niekoniecznie; dodatkowo w umowie o pracę pracodawca zobowiązuje się do wypłacania pracownikowi świadczeń urlopowych. W przypadku umowy zlecenia składki są niższe lub jest ich mniej; w przypadku umowy o pracę, koszty pracodawcy są nieco większe. Najkorzystniejsza z punktu widzenia pracodawcy jest umowa o dzieło, która nie odprowadza żadnych składek (ani emerytalnych, ani zdrowotnych). Taka umowa może jednak może być korzystna dla obydwu stron jeśli chodzi o wysokość wynagrodzenia – nie odprowadzając składek, pracodawca może zaproponować większe wynagrodzenie netto.
Co więc dokładnie zawiera kwota brutto? Składają się na nią składki emerytalna, rentowa, chorobowa, zdrowotna, a także zaliczka na podatek. Kwotę podatku można później, zależnie od przychodów, uzyskać w zwrocie wypełniając coroczny PIT.
Realnie zarabiamy ZA MAŁO. Galopująca inflacja, nowe podatki, brak podwyżek… Nie długo większość z nas będzie toczyć walkę o przetrwanie, bo te zarobki podawane w TV – brutto czy średnie – nijak mają się do realiów przeciętnego Polaka.