obsluga mikroskopu

Ile się czeka na wyniki cytologii, dlaczego regularne badanie się jest tak ważne?

Zaleca się wykonywanie cytologii już u bardzo młodych kobiet. Dlaczego to badanie jest tak ważne i jakie korzyści płyną z regularnego kontrolowania stanu wymazu z macicy? Z naszego artykułu dowiesz się, ile czeka się na wyniki cytologii i dlaczego warto pamiętać o regularnym poddawaniu się temu badaniu.

Na czym polega badanie cytologiczne?

Cytologia jest badaniem przesiewowym, które wykonuje się w gabinecie ginekologicznym pod kątem profilaktyki raka szyjki macicy i wykrycia zakażenia wirusem HPV (wirusa brodawczaka ludzkiego, który odpowiada za rozwój nowotworów w obrębie dróg rodnych). Pozwala ono wykryć nawet wczesne stadium raka i szybko zastosować odpowiednie leczenie. Badanie cytologiczne polega na wprowadzeniu przez lekarza do pochwy pacjentki wziernika zakończonego specjalną szczoteczką i pobraniu fragmentu nabłonka macicy. Następnie próbka zostaje skierowana do laboratorium, gdzie dokonuje się oceny pobranego wymazu.

Kiedy należy wykonać cytologię?

Zaleca się wykonywanie pierwszej cytologii już po 25. roku życia lub najpóźniej 3 lata po rozpoczęciu współżycia. Warto regularnie poddawać się temu badaniu nie rzadziej niż co 3 lata. Należy pamiętać, że nie ma górnej granicy wieku jego wykonywania — wymaz może zostać pobrany zarówno od dziewicy, jak i kobiety w trakcie menopauzy. Jedynym przeciwwskazanie do tego badania stanowi miesiączka. W takim przypadku należy po prostu przełożyć cytologię na późniejszy termin.

Dlaczego warto zadbać o regularne poddawanie się temu badaniu? Coraz więcej młodych kobiet choruje na nowotwory macicy i jajników. Wykonywanie cytologii często pozwala wykryć komórki rakowe we wczesnym stadium rozwoju, co zapobiega rozwojowi nawet 80% nowotworów zlokalizowanych w obrębie kobiecych narządów rodnych.

Jak długo czeka się na wynik cytologii?

Wiele kobiet zastanawia się, ile czeka się na wyniki cytologii, skoro samo badanie trwa zaledwie kilka minut. Niestety nie ma możliwości uzyskania wyniku w tym samym dniu. Zwykle jest on gotowy w ciągu 3-4 dni, jednak realny czas oczekiwania na wyniki cytologii może wynosić od 2 do 4 tygodni. Jest to uzależnione od laboratorium, któremu zlecono przeprowadzenie analizy i tego, czy próbka została przebadana na miejscu, czy też wysłana do innej placówki współpracującej z ośrodkiem medycznym.

Jak odczytać wyniki cytologii?

Odczytanie wyników cytologi może sprawiać sporo trudności, zwłaszcza jeśli nie jesteś obeznana w medycznym nazewnictwie. Prawidłowa cytologia, czyli wynik badana, który nie wykazał obecności komórek nowotworowych i śladów innych infekcji w macicy oznacza się jako NILM. Warto pamiętać, że uzyskanie złych wyników cytologii niekoniecznie musi oznaczać rozwój nowotworu, dlatego należy zachować spokój i skonsultować wszelkie wątpliwości z lekarzem.

Regularne poddawanie się cytologii pociąga za sobą szereg korzyści i pozwala szybko reagować w przypadku wystąpienia stanów zapalnych czy też rozwoju nowotworu. A według Ciebie warto często wykonywać cytologię? Wyraź swoje zdanie pod spodem w komentarzu.

3 komentarze

  1. Cytologię to się tak raz w roku powinno robić, warto robić takie badanai cyklicznie… Dbanie o zdrowie, jest ważne.

  2. Ile by się nie czekało na wyniki cytologii… zawsze warto się badać! Lepiej trochę poczekać na wyniki, niż potem płakać

  3. Na wyniki cytologii trochę się czeka i to jest zawsze stresujący czas, ale naprawdę warto ją robić, wiem co mówię 🙁

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *