Nie zawsze jest możliwość wyjścia na siłownię, żeby poćwiczyć. Pandemia koronawirusa udowodniła, że lepiej w tej kwestii poradzić sobie na własną rękę. To skłoniło do kupowania sprzętów fitness, z których skorzystać można w domowym zaciszu. Jak więc ćwiczyć w domu, kiedy lepiej nie wychodzić na siłownię?
Przyrządy do ćwiczeń w domu
Chociaż ćwiczyć w domu można bez skomplikowanych sprzętów fitness, niektóre warto mieć, ponieważ mogą wzmocnić trening. Można zainwestować w drążek do podciągania, hantle, gumy oporowe, fitball, skakankę. Kółka gimnastyczne też warto mieć w domowej siłowni (abcporady.pl), dzięki nim ćwiczenia mogą być bardziej urozmaicone. Niektórzy idą o krok dalej i kupują również sprzęt znany z siłowni. Jeśli mamy wystarczająco dużo miejsca w mieszkaniu lub chcemy zagospodarować jeden pokój na przestrzeń do ćwiczeń, wtedy warto pomyśleć o tym, co można kupić. Wśród takich urządzeń wymienia się rowerki stacjonarne, bieżnie czy orbitreki.
Jak ćwiczyć w domu?
Pomysłów na trening w domu jest mnóstwo. Warto sięgnąć do internetu, ponieważ to prawdziwa kopalnia ćwiczeń w każdych warunkach. Dostępne są nie tylko filmiki instruktażowe znanych trenerek fitness w Polsce. Na YouTube takich treningów jest znacznie więcej. Czasem prowadzą je amatorzy fitness, a czasem trenerzy personalni z siłowni.
Do treningu domowego należy podejść poważnie. Na wstępie trzeba określić plan treningowy. Trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki jest cel tych ćwiczeń. Może to być utrata wagi, przybranie na wadze, wyrzeźbienie sylwetki lub po prostu aktywność dla zdrowia. Od tego zależy, jak intensywny ma być wysiłek i jak często należy go powtarzać. Po ustaleniu planu można już przystąpić do rozgrzewki i do właściwych ćwiczeń. Chcąc szybciej uzyskać długotrwały efekt, warto połączyć to z odpowiednią dietą. Jest mnóstwo dietetyków online, którzy podpowiedzą, co należy jeść w konkretnej sytuacji.
Zalety ćwiczeń w domu
Choć nie każdy wyobraża sobie trening w domu, ten ma sporo zalet. Wśród nich wymienia się oszczędność. Chodzenie na siłownię kosztuje. Trzeba mieć wykupiony karnet, nie zawsze też obiekt sportowy znajduje się w okolicy domu, więc kosztowne są również dojazdy. Jest to także oszczędność czasu, nie tylko pieniędzy. Nie trzeba już stać w korkach lub iść do siłowni, można ćwiczyć o każdej porze, nie mamy żadnych ograniczeń.
Dla wielu osób trening domowy to większa swoboda. Nie każdy czuje się komfortowo na siłowni, na której ćwiczy wiele osób. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy się wstydzą lub nie czują się jeszcze na tyle atrakcyjnie, by swoją sylwetkę pokazywać w miejscu publicznym.
Wady treningu w domu
Ćwiczenia w domu mają też pewne wady. Niektórzy wymieniają mniejszą motywację. Kiedy nam się nie chce, po prostu nie ćwiczymy. Inaczej jest w przypadku korzystania z usług trenera personalnego. Trudne może być też trenowanie w mieszkaniu, które nie jest duże. Ograniczenia powierzchniowe bywają nie do pokonania. Mniejsze są też szanse na postęp. Jest to jednak właściwe rozwiązanie, by w ogóle zacząć swoją przygodę z aktywnością fizyczną, szczególnie kiedy pójście na siłownię jest niemożliwe.