Coraz więcej młodych par zamiast kościelnego decyduje się na skromny ślub cywilny. Wtedy zamiast przed kapłanem, przysięgę składa się przed urzędnikiem. Dziś poświęcimy chwilę i wyjaśnimy, jakie formalności czekają państwa młodych, ile się czeka na termin oraz jak wygląda ślub cywilny.
Ślub cywilny – od czego zacząć?
Zanim weźmiemy ślub cywilny, musimy najpierw złożyć stosowny wniosek. Żeby to zrobić, należy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego i złożyć zapewnienie o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa, wtedy dopiero można przystąpić do wybrania terminu ceremonii. Na tym etapie można także zdecydować, czy zawarcie związku małżeńskiego odbędzie się w sali ślubów, czy może poza nią, na przykład w plenerze. Jeśli zdecydujecie się na ceremonię poza urzędem, należy złożyć do tego dodatkowy wniosek.
Ślub cywilny można wziąć w dowolnym urzędzie stanu cywilnego, jeśli zatem podoba ci się sala w innym mieście, możesz zawrzeć małżeństwo w innym miejscu niż miejscowość, w której aktualnie zamieszkujesz. Jeśli zaś chodzi o zawarcie związku małżeńskiego poza urzędem, to dane miejsce musi spełniać kilka warunków: musi gwarantować zachowanie uroczystej formy i zapewnia bezpieczeństwo urzędników.
Jakie dokumenty są potrzebne na ślub cywilny?
Przed pierwszą wizytą w USC należy przygotować dowód osobisty, w celu potwierdzenia tożsamości. Uczulamy na to, że musi on być ważny, w przeciwnym razie, urzędnik może nie przyjąć wniosku. Warto też zabrać ze sobą pieniądze, w calu opłacenia ceremonii. Istnieje także opcja przelewu, wszystkie dane z tym związane powinny znajdować się na stronie urzędu. Jeśli zawarcie związku małżeńskiego ma odbyć się z osobą niepełnoletnią, należy także przygotować sądowe zezwolenie na zawarcie małżeństwa.
Podczas ceremonii jedyne dokumenty, jakie będą potrzebne to dokumenty tożsamości pary młodej oraz świadków.
Ile kosztuje ślub cywilny?
Opłata skarbowa za sporządzenie aktu małżeństwa przez urzędnika wynosi 84 zł, jest to cena niezmienna i w każdym urzędzie będzie obowiązywała ta sama kwota! Jeśli para młoda zdecyduje się na zawarcie związku małżeńskiego poza salą ślubów, należy uiścić dodatkową opłatę, która wynosi 1000 zł. Dodatkowa opłata nie obowiązuje tylko w przypadku, gdy ceremonia ślubna poza urzędem odbywa się z powodu zagrożenia zdrowia lub pozbawienia wolności, czyli jeśli jedna osoba znajduje się w szpitalu bądź w więzieniu.
Ile się czeka na termin ślubu w Urzędzie Stanu Cywilnego?
Małżeństwo może zostać zawarte najszybciej miesiąc po złożeniu zapewnienia o okolicznościach wyłączających z zawarcia małżeństwa. Złożone zapewnienie jest ważne przez pół roku i para młoda ma musi znaleźć termin ślubu w tym czasie, w przeciwnym razie będzie trzeba złożyć kolejne zapewnienie. Miesiąc to czas minimalny, na który trzeba czekać, w sezonie weselnym, czas ten może znacznie się wydłużyć z powodu zwiększonej ilości ślubów, wtedy na termin można czekać nawet trzy miesiące. Zatem jeśli parze młodej marzy się ceremonia w czerwcu, to zapewnienie wypadałoby złożyć na początku roku, na przykład na przełomie lutego i marca.
Ślub cywilny jeszcze zrozumiem, ale tych ogromnych wesel. atrakcji za duże pieniądze, szczególnie teraz jak mamy kryzys, no w głowie mi się to nie mieści.
Tak, o dowodach często się zapomina, więc warto przypominać! To jednak poważna kwestia administracyjna, więc jakieś potwierdzenie tożsamości by się przydało.
Dziś ślub cywilny to szybka piłka, prawie zero formalności, gorzej z rozwodem, ten się może ciągnąć miesiącami….