Pracujesz w Holandii podczas epidemii koronawirusa? Sprawdź, o czym musisz wiedzieć i co robić, aby uniknąć zagrożenia, a także co możesz zrobić w razie utraty pracy.
Co ma zrobić polski pracownik w Holandii zwolniony podczas epidemii?
Epidemia COVID-19 ma poważne konsekwencje nie tylko dla zdrowia obywateli, ale też dla biznesu i krajowej gospodarki. Chociaż programy rządowe łagodzą jej skutki, to i tak prognozuje się, że nawet 14% przedsiębiorstw w Holandii zostanie zamkniętych. Na skutek obecnej sytuacji ucierpią nie tylko przedsiębiorcy, ale i zatrudniani przez nich pracownicy – praca w Holandii podczas epidemii koronawirusa może być zagrożona, dowiedz się, co radzi ambasada Polski na glospolski.nl. Co zrobić w przypadku utraty pracy? Czy będziesz mieć prawo do zasiłku?
Owszem, jeżeli utracisz pracę w związku z kryzysem wywołanym przez koronawirus, będziesz mieć prawo do zasiłku dla bezrobotnych, ale pod pewnymi warunkami. Po pierwsze musisz mieć przepracowane co najmniej 26 tygodni w ciągu ostatnich 36 tygodni. Po drugie, wniosek o zasiłek należy złożyć do holenderskiego Zakładu Ubezpieczeń Pracowniczych nie później niż tydzień po utracie pracy.
Zasiłek może być wypłacany przez 3 do 24 miesięcy. Zależy to od stażu pracy, tak jak jego wysokość zależy od wysokości zarobków uzyskiwanych przez ostatnie 12 miesięcy.
Jak pracować w Holandii podczas epidemii?
Podobnie jak w Polsce i wielu innych krajach, tak i w Holandii podczas epidemii koronawirusa obowiązują szczególne warunki pracy. Wprowadzono wytyczne, które mają uchronić pracowników przed zarażeniem i zahamować rozwój epidemii.
Pracownicy zatrudnieni w zawodach kontaktowych w ogóle nie mogą pracować. Zawody kontaktowe to takie, których nie da się wykonywać przy zachowaniu odległości 1,5 m od klienta, a więc na przykład fryzjerzy, wizażyści, tatuażyści, kosmetyczki, stylistki paznokci. Jeśli pracujesz w którymś z tych zawodów, nie możesz więc obecnie wykonywać pracy w Holandii. Do zawodów kontaktowych należą także dentyści i higieniści stomatologiczni, ale tutaj akurat obostrzenia wkrótce przestaną zobowiązywać – już od 28 kwietnia mogą oni wrócić do pracy.
Tym, którzy nie mogą pracować zdalnie, przypomina się, aby zachowali środki ostrożności. A więc na stanowisku pracy regularnie myj ręce i osuszaj je papierowym ręcznikiem. Jeżeli musisz kaszlnąć lub kichnąć, zrób to w zgięcie łokcia. Nikomu nie podawaj ręki.
Nie wolno ci wychodzić do pracy, jeżeli masz katar i kichasz, boli cię gardło, masz 38-stopniową lub wyższą gorączkę, a także kiedy kaszlesz, nawet lekko. Nie możesz iść do pracy także, jeżeli zachorowała osoba, z którą dzielisz mieszkanie. Wówczas musisz poddać się 14-dniowej kwarantannie.
Polscy pracownicy w Holandii w czasie epidemii a ryzyko
Polscy imigranci zarobkowi w Holandii stanowią grupę podwyższonego ryzyka. Dlaczego? Chociaż każdy powinien zachować odpowiednie środki bezpieczeństwa, okazuje się, że dziesiątki tysięcy Polaków pracujących w Holandii robi to w warunkach, które nie zabezpieczają ich odpowiednio przed niebezpieczeństwem zarażenia. Dotyczy to przede wszystkim Polaków zatrudnionych przez agencje pracy tymczasowej. Śpią po kilkanaście osób w domkach kempingowych, a do pracy bywają dowożeni przepełnionymi busami.