Dom Aniołow Strożów logo

Jak Dom Aniołów Stróżów korzysta z Twojego 1% podatku?

Co roku w okresie rozliczania podatków wiele organizacji apeluje z prośbą o przekazanie 1% właśnie im. Na czym polega ta inicjatywa i w jaki sposób Twój 1% podatku może odmienić życie dzieci z Domu Aniołów Stróżów? Przekonaj się, że pomaganie jest proste!

Czym jest inicjatywa 1% dla Domu Aniołów Stróżów?

Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży „Dom Aniołów Stróżów” powstało w latach 90. z misją pomocy dzieciom i młodzieży, które stanowiły tzw. margines społeczny. Początkiem działalności stowarzyszenia była doraźna pomoc najbardziej niepotrzebujących, jednak działania przybrały formę długofalową. Dzisiaj Dom Aniołów Stróżów prowadzi nieodpłatnie 8 świetlic, klubów rozwoju dzieci młodzieńczy oraz terapeutycznych klubów malucha. Stowarzyszenie działa na terenie Śląska i Zagłębia (Katowice-Załęże, Chorzów oraz Sosnowiec-Juliusz). Dziś ze stałej i kompleksowej pomocy stowarzyszenia korzysta ponad 100 dzieci w wieku od 2,5 do 19 lat. Dodatkowo Dom Aniołów Stróż prowadzi programy uliczne, podczas których pomaga około 600 dzieciom rocznie. Stowarzyszenie może być beneficjentem 1% podatku, które przysługuje organizacjom pożytku publicznego (OPP). Mechanizm ten polega na przekazaniu 1% podatku dochodowego na rzecz OPP, a nie do budżetu państwa. Oznacza to, że darczyńca nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów. Przeciętny datek od jednego podatnika wynosi około 50 zł. Warto podkreślić, że dla wielu OPP w Polsce 1% stanowi podstawowe źródło prowadzenia działalności i utrzymania przez cały rok.

Jak Dom Aniołów Stróżów wykorzystuje przekazywany 1% podatku?

Środki uzyskane z 1% podatku dochodowego wykorzystane są na pomoc najbardziej potrzebującym dzieciom. Ogólnie rzecz ujmując 1% podatku to m.in. codzienna opieka, poczucie bezpieczeństwa i akceptacja dla najmłodszych. Dodatkowo środki te wykorzystane są na zapewnienie stabilizacji dzieci pochodzących z rodzin dysfunkcyjnych oraz próby eliminacji złych zachowań, przekazania dobrych wzorców. Co ważne środki z 1% podatku przeznaczane są na wyżywienie dzieci, środki higieniczne. Stowarzyszenie potrzebuje także pieniędzy, by móc opłacić wizyty u psychologów, terapeutów, stomatologów, logopedów oraz innych specjalistów potrzebnych dzieciom, a także, by zorganizować dla nich obozy i wycieczki. Nie mniej istotna dla nich jest nauka pracy, samodzielności i odpowiedzialności, rozwiązywanie problemów z rówieśnikami i w nauce, odkrywanie dziecięcych talentów oraz praca nad ich rozwojem. Praca z najmłodszymi jest niezwykle trudna i odpowiedzialna, ale i satysfakcjonująca. Każde dziecko zasługuje na szczęśliwe dzieciństwo i równe traktowanie – Twój 1% podatku może pomóc maluchom z marginesu poczuć się „normalnie”.

Jak przekazać 1% podatku dla Domu Aniołów Stróżów?

Mechanizm 1% podatku możliwy jest do zrealizowania przez osoby fizyczne, które są podatnikami:

  • podatku dochodowego od osób fizycznych,
  • opodatkowanymi ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
  • samodzielnie opłacającymi zaliczki na rzecz podatku,
  • prowadzącymi jednoosobową działalność gospodarczą i korzystającymi z liniowej, 19-procentowej stawki podatku,
  • uzyskującymi dochód z obrotu papierami wartościowymi,
  • uzyskującymi dochód z odpłatnego zbycia nieruchomości,

a także emeryci i renciści. W celu przekazania wsparcia stowarzyszeniu „Dom Aniołów Stróżów” podczas rozliczania podatku należy wybrać z listy numer KRS stowarzyszenia – 0000009221. W formularzu opcjonalnie można wybrać cel szczegółowy oraz zgodę na przekazanie do OPP informacji o 1% podatku. Osoby, które w zeszłym roku przeznaczyły swój 1% dla tego stowarzyszenia, nie muszą ponownie wybierać go z listy, system zrobi to automatycznie. Termin rozliczania podatku dla podatników opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych kończy się 31 stycznia, z kolei wszystkich pozostałych grup 30 kwietnia.

One comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *