Dziewczynka pokonuje trasę w parku linowym

Jak przygotować dziecko i siebie do wizyty w parku linowym?

Park linowy to niebywała okazja do sprawdzenia własnych umiejętności oraz kondycji fizycznej. Przede wszystkim to jednak możliwość nadrobienia czasu z dzieckiem, którego na co dzień nam brakuje. W takim miejscu można się świetnie bawić i nie jest to atrakcja przeznaczona wyłącznie dla dzieci. Jednak przed wizytą w parku linowym warto dowiedzieć się, jak przygotować siebie oraz malucha, by mieć pewność, że damy sobie radę.

Jak działa park linowy?

Jest to nic innego jak cały zespół różnego rodzaju mostów linowych, przeszkód czy niesamowitych zjazdów tyrolskich między podestami rozmieszczonymi między drzewami. Każdy park oferuje trasy o różnym stopniu trudności, dlatego tak ważne jest umiejętne dobranie trasy adekwatnie do własnych możliwości. Park linowy w Istebnej prowadzi szkolenia przed zabawą w parku, którego obsługa udziela porad i konsultacji dotyczących bezpiecznej rozrywki. Obecnie w większości przypadków można znaleźć trasy dla dzieci w wieku 2 – 3 lat. O ile nie ma żadnych przeciwwskazań lekarskich, wówczas nie trzeba się martwić o żadną górną granicę wiekową.

Każdy uczestnik otrzymuje sprzęt wspinaczkowy, który pomaga ubrać obsługa. Składa się on z uprzęży alpinistycznej, najczęściej biodrowej a rzadko całościowej. To właśnie ona gwarantuje całkowite bezpieczeństwo podczas zabawy. Wyposażona jest dodatkowo w lonże z karabinkami automatycznymi, które służą do przypięcia się do lin asekuracyjnych. Obowiązkowo w każdym takim ekwipunku alpinistycznym musi być kask. Po otrzymaniu sprzętu oraz udzieleniu wskazówek, co do bezpiecznego korzystania z parku, można ruszać w trasę.

Dzieci w parku linowym

Jaki ubiór do parku linowego?

Wbrew pozorom nie jest to taka oczywista kwestia. Zdecydowanie do parku linowego nie zakładamy klapek, sukienek czy innych tego typu elementów garderoby, które będą powodować dyskomfort i wpłyną niekorzystnie na bezpieczeństwo. Obowiązuje ubiór sportowy. Może być to zwykły dres, krótkie spodenki i luźna koszulka. Ważne, aby strój zakrywał miejsca, które będą zapięte w sprzęt alpinistyczny, gdyż w przeciwnym razie, narazimy się na bolesne otarcia, a nawet rany. Zwróćmy uwagę na rodzaj materiału. Lepiej, aby był oddychający. Spodenki trekkingowe zapewnią swobodę ruchów i wygodę. Buty powinny dobrze przylegać do stopy, nie mogą być ani za duże, ani za małe. Zatem obuwie sportowe typu adidasy czy lepiej, trekkingowe będą idealnym rozwiązaniem. Nie zaszkodzi założyć na głowę chusty. Co prawda, kaski są dezynfekowane po każdym użyciu, ale ostrożności nigdy za wiele. Chusta wielofunkcyjna ochroni przed bakteriami, zarazkami oraz zabezpieczy włosy, które często, nawet upięte, wplątują się w poszczególne elementy kasku. Przydadzą się również rękawiczki, nawet takie do jazdy na rowerze, gdyż często zdarzają się otarcia na dłoniach podczas korzystania z atrakcji parku.

Wizyta w parku linowym to nie tylko okazja do świetnej zabawy. Można przy okazji zrobić coś dobrego dla zdrowia i kondycji. Taki wysiłek fizyczny na świeżym powietrzu dobrze zrobi zwłaszcza typowym „mieszczuchom”, spędzającym większość czasu w pracy lub przed telewizorem.

One comment

  1. Czasami nie da się przygotować dziecka do takiej wizyty… Może się okazać, że dzieciak ma lęk wysokości i nici z całego wypadu i skakania jak małpki : (

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *