Ogrzewanie domu

Pompa ciepła czy piec gazowy? Co wybrać do ogrzewania domu?

Na rynku można znaleźć wiele rozwiązań, które umożliwiają skuteczne ogrzanie domu. Pompa ciepła czy piec gazowych z pewnością należą do tych najpopularniejszych, posiadających wiele zalet. Dlatego warto się zastanowić, która z tych dwóch opcji okaże się korzystniejsza? Czy lepiej wybrać pompę ciepła, czy piec gazowy?

Pompa ciepła – dlaczego warto ją wybrać?

Pompy ciepła ogrzewają pomieszczenia w zimie oraz chłodzą latem (eco-team.pl), są ekologiczne, a do tego bezobsługowe. To wszystko sprawia, że cieszą się coraz większym zainteresowaniem, szczególnie wśród właścicieli nowoczesnych, energooszczędnych domów. Czynnikiem, który najczęściej decyduje o wyborze tego urządzenia grzewczego przez klientów, jest fakt, że pompa ciepła pozyskuje energię z naturalnych źródeł, nie emituje spalin. Osoby, które cenią sobie ekologiczne rozwiązania, powinny pomyśleć również o możliwości zasilania takiej pompy ciepła energią z instalacji fotowoltaicznej. W niektórych przypadkach takie rozwiązanie może pokryć nawet 100% zapotrzebowania.

A co warto wiedzieć o ogrzewaniu domu piecem gazowym? Kto powinien pomyśleć o tym rozwiązaniu.

Ogrzewanie domu piecem gazowym

Zaletą tego rozwiązania jest z pewnością wygoda, piec gazowy, tak samo jak pompa ciepła jest urządzeniem bezobsługowym. Taką instalację należy jednak przynajmniej raz w roku sprawdzić. Jest to również urządzenie o dużej mocy grzewczej, a do jego niewątpliwych zalet należy także stosunkowo niewielki koszt. Piec gazowy jest tańszy niż pompa ciepła, ale sprawdzi się tylko tam, gdzie istnieje przyłącze gazowe. Jeśli go nie ma, nie warto decydować się na tę opcję, ponieważ podłączenie gazu do domu to zwykle duża inwestycja.

Pompa ciepła czy piec gazowy? Co wybrać?

Warto pamiętać, że choć zakup pompy ciepła jest droższy niż pieca gazowego, to zwykle to rozwiązanie zwraca się w ciągu kilku lat. Dlatego w dłuższej perspektywie koszt obu instalacji jest podobny. Pompa ciepła ma natomiast jedną dużą przewagę – daje nam pełną niezależność od cen gazu, które, jak wiadomo, bywają zmienne. Na dodatek pompa ciepła to również możliwość chłodzenia domu latem, nic więc dziwnego, że częściej jest wybierana przez osoby ceniące sobie komfort. Gdybyśmy mieli wybierać, postawilibyśmy zatem na pompę ciepła, również ze względów ekologicznych.

Jak wybrać pompę ciepła?

To urządzenie grzewcze będzie korzystnym rozwiązaniem tylko wtedy, gdy wybierzemy odpowiedni model. Przede wszystkim pompy ciepła należy kupować tylko od sprawdzonych producentów, cieszących się na rynku pozytywnymi opiniami. A na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? Przede wszystkim na współczynnik COP, który informuje nas, ile jednostek energii elektrycznej potrzebnych jest do wyprodukowania jednostki energii cieplnej. Jak łatwo się domyśleć, im wyższy jest ten współczynnik, tym lepiej. Ponadto istotna jest także moc takiej pompy oraz koszt ewentualnych części zmiennych czy serwisów.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *